10 yıllıklar için tahminini yükseltti

Dün ABD'den gelen tarım dışı istihdam datası sonrasında ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi için yılsonu beklentileri yükseliyor.

10 yıllıklar için tahminini yükseltti

Dün gelen tarım dışı istihdam rakamları beklentilerin çok üzerine çıkarken, piyasalarda sert tepkilere de neden oldu.

İyi verinin FED’in tahvil alımlarını sonlandırma elini güçlendirdiği gerekçesi ile kötü fiyatlanırken diğer tarafında da tüm piyasaların yakın takibinde olan ABD tahvil faizlerinin de yükselmesine neden oldu.

Bernanke’nin 22 Mayıs konuşması sonrasında yükselişe geçen tahvil faizleri için yıl sonu beklentileri de gelen veri sonrasında yükseltildi.

Bank of America ver sonrasında ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinde yıl sonu beklentisini yüzde 3’e yükselttiğini açıkladı. Bankasının Haziran başında 10 yıllıklar için yılsonu beklentisi yüzde 2.4 seviyesindeydi.

FED kararının yanı sıra Japonya’da yükselen borçlanma maliyetleri, tahvil piyasalarından son dönemde yaşanan çıkış da beklentilerin yükselmesine etkili oldu.

Hazine tahvil faizlerindeki artış gelişmekte olan ülke yatırımcılarını huzursuz ederken,  merkezlerin sürece adaptasyon hamleleri ile kur konusunda da endişeleri de azaltmaya amaçlı.

Dün gelen veri sonrasında ABD’de 10 yıllıkların getiri 22 baz puan yükselerek yüzde 2.73 seviyesine kadar gelerek 2011 ağustos ayından beri en yüksek seviyeleri gördü.   
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.