10 Ağustos sonrası yeni dönem başlayacak

İKV Başkanı Ömer Cihad Vardan 10 Ağustos'tan sonra yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

10 agustos sonrasi yeni donem baslayacak

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Adalet ve Kalkınma Partisinin Cumhurbaşkanı adayı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı açıklaması ile birlikte ağustos ayında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak hemen hemen tüm adayların belirlendiğini belirterek, "Bizler, İKV olarak 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte ülkemizin demokratik yaşamında yeni bir dönem başlayacağını düşünüyoruz" dedi.

Vardan, yaptığı yazılı açıklamada, bu seçimlerin, bugüne kadar yapılmış olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden farklı bir anlam taşıdığını ifade etti.

Türkiye'de ilk defa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 12. cumhurbaşkanını seçeceğini aktaran Vardan, dolayısıyla halkın ilk defa cumhurbaşkanını doğrudan seçecek olmasının, ülkenin demokratikleşme sürecinde özellikle eski vesayet sisteminin ortadan kalkması adına çok önemli bir dönüm noktasını işaret ettiğini kaydetti.

Vardan, Adalet ve Kalkınma Partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı açıklaması ile birlikte ağustos ayında gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak hemen hemen tüm adayların belirlendiğine dikkati çekerek, "Bizler, İKV olarak 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte ülkemizin demokratik yaşamında yeni bir dönem başlayacağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Gerek ülkenin dışarıda temsili gerekse içeride var olan sorunların çözümlenmesinde bu seçimlerin öneminin ortada olduğunu belirten Vardan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Halkın tercihi ile göreve gelecek olan 12. cumhurbaşkanının, devletin en üst düzeydeki temsilcisi olması hasebiyle, toplumun farklı kesimlerine ve onların ihtiyaçlarına daha etkin bir şekilde hitap edeceği kanaatindeyiz. Ayrıca halkın hür iradesiyle seçilecek yeni cumhurbaşkanının Türkiye'nin, 2023 vizyonunda belirlenen sosyoekonomik hedeflere ulaşma doğrultusunda,

AB üyeliği yolunda ilerlemesine de katkıda bulunacağını ve hemen herkesin dile getirdiği yeni anayasanın oluşturulması sürecinde uzlaştırıcı bir rol oynayacağına inanıyoruz. Bu vesileyle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ülkemizin her bir vatandaşına layık bir şekilde barış ve huzur ortamında gerçekleşmesi ve sonuçlarının milletimiz için hayırlı olması en içten temennimizdir."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *