Tablo'daki Kıble saati kısaca; güneşe bakılarak kıblenin kesin olarak tesbit edilebildiği saattir.

Güneşin, bulunduğumuz yerin kıble açısına denk geldiği dakikada güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Namaz vakitleri gibi günlük olarak değişir. Kıble tesbitinde en sıhhatli yoldur.


Bulunduğunuz yerin o günkü namaz vakitleri tablosunda gösterilen KIBLE SAATİ vaktinde, güneşe doğru yönelen kimse, KIBLE'ye dönmüş olacaktır.Ezan ve namaz vakitleri

DÜNYA KIBLE GÜNLERİ, aynı kıble saatinin bütün dünyâ için geçerli olduğu özel günlerdir.


Güneş, senede iki defa tam Kâ'be-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu vakitler Türkiye saati ile;


 • 28 Mayıs saat 12:18 ve,
 • 16 Temmuz saat 12:27'dir

Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kâ'be-i Muazzama'ya yani KIBLE'ye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve isabetli olarak tâyin edilebilir.

Bu sebeple, 28 Mayıs ve 16 Temmuz târihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır.

RAMAZAN AYININ ANLAM VE ÖNEMİ

Yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, rahmet kapılarının ardına dek açıldığı Ramazan ayında saygı, sevgi ve kardeşlik duyguları güç kazanır. Birlik ve beraberliğin pekiştiği bu ayda Kuran-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır.

Ramazan kelime anlamı olarak iki farklı anlama gelir. Bu anlamlardan birincisi yaz mevsimi sonunda ve sonbahar aylarının başında yağan, yerde bulunan tozların temizlenmesini sağlayan yağmur demektir. Yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi Ramazan ayı da insanların işlemiş oldukları günahların silinerek süpürülmesini sağlamaktadır. Ramazan’ın ikinci anlamı ise, güneşin hararetli şiddeti karşısında taşların yanarak kızmasıdır. Bu kızgın yerde yürümek isteyen insanların ayakları yanar. Zahmet ve meşakkat çekilir. Buna benzer olarak da oruç tutan insanlar açlık ve susuzluk karşısında yaşanılan hararete katlanır. İnsanlar meşakkat ve zahmet çeker. Kızgın yerde gezen insanların ayaklarının yanması gibi Ramazan ayı da müminlerin günahlarının yanıp yok edilmesini sağlar.

Ramazan ayında tutulacak olan oruçlar sadece bedenin aç bırakılması olarak görülmemelidir. Tutulan oruç ile yaşanacak açlık sayesinde insanlar yoksul insanların halini daha iyi anlar. Böylece onlara karşı daha fazla yardım eder. Oruç ile yaşanan açlık aynı zamanda Allah’ın sunmuş olduğu nimetlerin de kıymetinin anlaşılmasını sağlayarak, şükür edilmesini sağlar.

Merhamet duygularının geliştiği bu mübarek ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur. Ramazan ayında Allah, Müslümanların gündüzleri oruç tutmasını farz kıldı. Geceleri de ibadet edilmesini nafile kıldı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) " Bir kimse inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.’’ buyurmuştur. Bu sözü ile de orucun ne kadar çok önemli olduğu vurgulanmıştır. Yine oruç tutanlar ile ilgili olarak da ‘’Oruç tutanın duası reddedilmez.’’ demiştir.

UNUTARAK YİYİP İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte oruç tutacak milyonlarca kişi tarafından orucu nelerin bozduğu araştırılmaya başlandı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘’Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, sakın bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş ve içirmiştir.’’ buyurmuştur. Oruçlu olduğunu unutarak birşeyler yiyip içen kişiler oruçlu olduğunu hatırladığında hemen ağzındakileri boşaltarak yıkayıp orucuna devam edebilir. Oruçlu olunduğu hatırlandığı anda boğazdan bir şey geçmesi durumunda oruç bozulur. Birisi tarafından, unutarak yiyen ya da içen oruçlu bir kişi görüldüğü zaman eğer güçlü ve kuvvetliyse, dayanabilecek olan biriyse oruçlu olduğunu kendine hatırlatabilir. Eğer güçsüz ve zayıf biriyse hatırlatmaz.

ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR NELERDİR?

Suya dalıp kulağa su kaçırılması, kendi isteği olmadan boğaza toz ve Duman girmesi, kendi isteği olmadan kusmak, kendiliğinden içeriden gelen kusuntunun yine kendiliğinden içeriye gitmesi, uyurken ihtilam olunması, öpme ve dokunma olmadan sadece bakarak düşünerek boşalmak, karısını yalnızca öpmek, gece cünüp olunduğu halde sabaha kadar yıkanmayarak gündüz vakti yıkanmak, dişlerin arasında sahur yemeğinden kalmış olan nohut miktarından az olan kırıntıyı yutmak, ağızda bulunan tükürüğü yutmak, ağıza gelmiş olan balgamı yutmak, kafasından burnuna gelen akıntının içe çekilip yutulması, ağıza alınan ilacın tadının boğaza varması, erkeğin tenasül organına su veya ilaç akıtılması, göze ilaç damlatılması, kan aldırmak ve gözlere sürme çekmek gibi durumlar ile oruç bozulmaz.

RAMAZAN AYINDA SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, sahura kalkmadan oruç tutulur mu konusuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, sahura kalkmamanın günah olmadığı ancak sahura kalkmanın ve sahur yapılmasının çok büyük sevap olduğu belirtildi. Sahur vakti yalnızca bir yudum su içmek için bile olsa kalkılmasının iyi olacağı belirtildi. Hadis-i şerifte bu konuya ilişkin olarak şöyle denilmektedir; ‘’Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahüteala ve meleklerİ, sahura kalkanlara salat ve selam ederler. Yani Allahüteala, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder."

RAMAZAN AYI VE ORUÇ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

 • "Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır." İmam Bakır (a.s)
 • "İnsan, Ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan olmasını isterdi." Resulullah (s.a.v)
 • "Kim Ramazan ayında (Allah’ın kitabından) Kur’an’dan bir ayet okursa, diğer aylarda Kur’an hatmeden kimse gibidir." İmam Sadık (a.s.)
 • Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) oruç tutanlar ile ilgili olarak şöyle buyurur; "Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah’ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o HZ. İBRAHİM Halilullah’a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur."
 • Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurur; " Oruç tutan bir kimse, kendisine hakaret edildiği vakit "Allah’ın selamı üzerine olsun ben bugün oruçluyum’’ derse Allahüteala buyurur: " Oruçlu kulum bana sığındı, onu cehennem ateşinden koruyup cennetime yerleştirin."
 • "Üç amel Allah’ın rahmetindendir. Gece namazı kılmak, mümin kardeşin halini sormak ve oruç tutmak" Hz. Muhammed (s.a.v.)
 • "Allahüteala buyuruyor: ‘’İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve mükafatını ben vereceğim" Hz. Muhammed (s.a.v.)
 • "Oruç tutan her mümin sahur ve iftar vakitlerinde Kadir suresini okursa, bu iki vakit arasında Allah yolunda can veren kimse gibidir." İmam Sadık (a.s.)
 • "Cennetin Reyyan adlı bir kapısı vardır; o kapıdan ancak oruç tutanlar girecektir." Hz. Muhammed (s.a.v.)


Zekat, Fitre, Fidye nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?

TC kimlik NO ile hac sorgulama - Diyanet 2017 kura Sonuçları


Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılında hac ibadetini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını kura çekimi ile belirledi. Kura çekimi sırasında ismi çıkan adaylar sevinç gözyaşlarına hakim olamadı.

Suudi Arabistan'a Kutsal Toprakları ziyarete gitmek İslamın 5 şartından biri olan Hac görevini yerine getirmek isteyenler bugün 4 gözle Hac kuralarını bekliyor. Hacca gitmek isteyenlerin kuraları çekildi.

İşte Hac sorgulama heyecanı..
MİRAÇ GECESİ BU DUAYI MUTLAKA OKUYALIM

2017'nin RESMİ TATİL GÜNLERİ


 • 1 Ocak Yılbaşı

 • 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

 • 24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi

 • 25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün

 • 26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün

 • 27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün

 • 30 Ağustos Zafer Bayramı

 • 31 Ağustos Kurban Bayramı Arefesi

 • 1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün

 • 2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün

 • 3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün

 • 4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün

 • 28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arefesi

 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

 • 31 Aralık Yılbaşı gecesi

 •  

 • Not: Arefeler öğleden sonra tatildir.2017'nin Dini Günler Takvimi


	HİCRİ TARİHLER			MİLADİ TARİHLER
	-------------------------	---------------------------------------------------------------------
	GÜN	AY			YIL	GÜN	AY-YIL		HAF.GÜN		DİNİ GÜNLER
	---	--------------		----	----------------	---------	-------------------
	1	CEMAZİYEVVEL		1438	29	OCAK-2017	PAZAR		
	1	CEMAZİYELAHİR		1438	28	ŞUBAT-2017	SALI		
	1	RECEB			1438	29	MART-2017	ÇARŞAMBA	ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI
	2	RECEB​			1438​	30​	MART-2017​	PERŞEMBE​	REGAİB KANDİLİ​
	26	RECEB			1438	23	NİSAN-2017	PAZAR		MİRAC KANDİLİ
	1	ŞABAN			1438	27	NİSAN-2017	PERŞEMBE	
	14	ŞABAN			1438	10	MAYIS-2017	ÇARŞAMBA	BERAT KANDİLİ
	1	RAMAZAN			1438	27	MAYIS-2017	CUMARTESİ	RAMAZAN BAŞLANGICI
	26	RAMAZAN			1438	21	HAZİRAN-2017	ÇARŞAMBA	KADİR GECESİ
	29	RAMAZAN			1438	24	HAZİRAN-2017	CUMARTESİ	AREFE
	1	ŞEVVAL			1438	25	HAZİRAN-2017	PAZAR		RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
	2	ŞEVVAL			1438	26	HAZİRAN-2017	PAZARTESİ	RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
	3	ŞEVVAL			1438	27	HAZİRAN-2017	SALI		RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)
	1	ZİLKADE			1438	24	TEMMUZ-2017	PAZARTESİ	
	1	ZİLHİCCE		1438	23	AĞUSTOS-2017	ÇARŞAMBA	
	9	ZİLHİCCE		1438	31	AĞUSTOS-2017	PERŞEMBE	AREFE
	10	ZİLHİCCE		1438	01	EYLÜL-2017	CUMA		KURBAN BAYRAMI (1.Gün)
	11	ZİLHİCCE		1438	02	EYLÜL-2017	CUMARTESİ	KURBAN BAYRAMI (2.Gün)
	12	ZİLHİCCE		1438	03	EYLÜL-2017	PAZAR		KURBAN BAYRAMI (3.Gün)
	13	ZİLHİCCE		1438	04	EYLÜL-2017	PAZARTESİ	KURBAN BAYRAMI (4.Gün)
	1	MUHARREM		1439	21	EYLÜL-2017	PERŞEMBE	HİCRİ YILBAŞI
	10	MUHARREM		1439	30	EYLÜL-2017	CUMARTESİ	AŞURE GÜNÜ
	1	SAFER			1439	21	EKİM-2017	CUMARTESİ	
	​1	REBİÜLEVVEL		1439​	20	KASIM-2017​	PAZARTESİ	​
	​11	REBİÜLEVVEL​		1439​​	30	KASIM-2017​​	PERŞEMBE​	MEVLİD KANDİLİ​
	​1	REBİÜLAHİR​		1439​​	19​	ARALIK-2017​​​	SALI		​

İL - İlçe ve Dünya için Namaz Vakitleri” üzerine 7 düşünce

 1. Resmi YokMurat Pehlivan

  İşim icabı Türkiye’nin bir çok ilçelesine gidip gelmekteyim. Her nereye gidersem gideyim bu sayfadan ilçelerin namaz saatlerine ulaşabiliyorum.. Emeği geçenlerden Allah razı olsun..

 2. Resmi YokNurbanu Çınarlı

  Diyanetin namaz vakitlerine güveniyorum. Diyanet vakitlerini verebilen başka bir site görmedim.. Allah razı olsun bu hizmetinizden dolayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir