EZAN SAATLERİ - İLLER ve İLÇELER / DÜNYA NAMAZ VAKİTLERİ (Vakitler DİYANET'den)

 
 
V: 3.2 AY Ülkeler:
Şehirler:
İlçeleri Göster
İlçeler:
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Kıble Açısı:  ° Kıble Saati:  

Tablo'daki Kıble saati kısaca; güneşe bakılarak kıblenin kesin olarak tesbit edilebildiği saattir.

Güneşin, bulunduğumuz yerin kıble açısına denk geldiği dakikada güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Namaz vakitleri gibi günlük olarak değişir. Kıble tesbitinde en sıhhatli yoldur.


Bulunduğunuz yerin o günkü namaz vakitleri tablosunda gösterilen KIBLE SAATİ vaktinde, güneşe doğru yönelen kimse, KIBLE'ye dönmüş olacaktır.DÜNYA KIBLE GÜNLERİ, aynı kıble saatinin bütün dünyâ için geçerli olduğu özel günlerdir.


Güneş, senede iki defa tam Kâ'be-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu vakitler Türkiye saati ile;


Ezan ve namaz vakitleri
  • 28 Mayıs saat 12:18 ve,
  • 16 Temmuz saat 12:27'dir

Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kâ'be-i Muazzama'ya yani KIBLE'ye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve isabetli olarak tâyin edilebilir.

Bu sebeple, 28 Mayıs ve 16 Temmuz târihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır.

Hacı adaylarına faiz tuzağı!Hacı adaylarını ağlarına düşürmek için bazı acente ve bankalar kampanyalar düzenliyor, mescit ve camilere afişler asıyorlar. haci adaylarina faiz tuzagi!

Hacı adayları, eurodan dolara geçilmesi ve kurda yaşanan artış nedeniyle fazladan ceplerinden çıkacak bin 500 TL’yi nasıl denkleştireceklerini kara kara düşünürken, bazı seyahat acenteleri ve bankalar, hacı adaylarının bu zor durumundan faydalanmanın yolunu bulmuş görünüyor.

Acenteler müşteri kapma yarışında hacı adaylarını faizle krediye teşvik ederek harama yönlendiriyor.

 

İBADET HELAL RIZIK İLE YAPILIR

Hac ve umreye gitmek isteyip de ekonomik koşullardan dolayı gidemeyenler için kampanya yapan bankalar arasında -faizsiz bankacılık sloganıyla kurulan- bankaların, hacı adaylarını ‘Hac ve Umre Seyahati Destek Paketi’ gibi paketlerle faize teşvik etmesi dikkat çekiyor.

 

DİYANET'TEN KRİTİK UYARI

Diyanet yetkilileri ise, Allah’ın Kur’an’da faizi haram kıldığını, helal veya haram başkalarından borç alarak hacca gitmenin emredilmediğini belirtiyor.

Yetkililer, ibadetin helal rızıkla yapılması gerektiğinin altını çiziyor.İl ve İlçelere göre Namaz Vakitleri” üzerine 3 düşünce

  1. Resmi YokNurbanu Çınarlı

    Diyanetin namaz vakitlerine güveniyorum. Diyanet vakitlerini verebilen başka bir site görmedim.. Allah razı olsun bu hizmetinizden dolayı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>