Tablo'daki Kıble saati kısaca; güneşe bakılarak kıblenin kesin olarak tesbit edilebildiği saattir.

Güneşin, bulunduğumuz yerin kıble açısına denk geldiği dakikada güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Namaz vakitleri gibi günlük olarak değişir. Kıble tesbitinde en sıhhatli yoldur.


Bulunduğunuz yerin o günkü namaz vakitleri tablosunda gösterilen KIBLE SAATİ vaktinde, güneşe doğru yönelen kimse, KIBLE'ye dönmüş olacaktır.Ezan ve namaz vakitleri

DÜNYA KIBLE GÜNLERİ, aynı kıble saatinin bütün dünyâ için geçerli olduğu özel günlerdir.


Güneş, senede iki defa tam Kâ'be-i Muazzama üzerinde bulunur. Bu vakitler Türkiye saati ile;


 • 28 Mayıs saat 12:18 ve,
 • 16 Temmuz saat 12:27'dir

Bu iki vakitte, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kâ'be-i Muazzama'ya yani KIBLE'ye dönmüş olur. Böylece bir yerin kıble yönü kolayca ve isabetli olarak tâyin edilebilir.

Bu sebeple, 28 Mayıs ve 16 Temmuz târihleri, Dünya Kıble Günü olarak kararlaştırılmıştır.

RAMAZAN AYININ ANLAM VE ÖNEMİ

Yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı, rahmet kapılarının ardına dek açıldığı Ramazan ayında saygı, sevgi ve kardeşlik duyguları güç kazanır. Birlik ve beraberliğin pekiştiği bu ayda Kuran-ı Kerim indirilmeye başlanmıştır.

Ramazan kelime anlamı olarak iki farklı anlama gelir. Bu anlamlardan birincisi yaz mevsimi sonunda ve sonbahar aylarının başında yağan, yerde bulunan tozların temizlenmesini sağlayan yağmur demektir. Yağmurun yeryüzünü temizlediği gibi Ramazan ayı da insanların işlemiş oldukları günahların silinerek süpürülmesini sağlamaktadır. Ramazan’ın ikinci anlamı ise, güneşin hararetli şiddeti karşısında taşların yanarak kızmasıdır. Bu kızgın yerde yürümek isteyen insanların ayakları yanar. Zahmet ve meşakkat çekilir. Buna benzer olarak da oruç tutan insanlar açlık ve susuzluk karşısında yaşanılan hararete katlanır. İnsanlar meşakkat ve zahmet çeker. Kızgın yerde gezen insanların ayaklarının yanması gibi Ramazan ayı da müminlerin günahlarının yanıp yok edilmesini sağlar.

Ramazan ayında tutulacak olan oruçlar sadece bedenin aç bırakılması olarak görülmemelidir. Tutulan oruç ile yaşanacak açlık sayesinde insanlar yoksul insanların halini daha iyi anlar. Böylece onlara karşı daha fazla yardım eder. Oruç ile yaşanan açlık aynı zamanda Allah’ın sunmuş olduğu nimetlerin de kıymetinin anlaşılmasını sağlayarak, şükür edilmesini sağlar.

Merhamet duygularının geliştiği bu mübarek ayın başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluştur. Ramazan ayında Allah, Müslümanların gündüzleri oruç tutmasını farz kıldı. Geceleri de ibadet edilmesini nafile kıldı. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) " Bir kimse inanarak ve sevabını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.’’ buyurmuştur. Bu sözü ile de orucun ne kadar çok önemli olduğu vurgulanmıştır. Yine oruç tutanlar ile ilgili olarak da ‘’Oruç tutanın duası reddedilmez.’’ demiştir.

UNUTARAK YİYİP İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte oruç tutacak milyonlarca kişi tarafından orucu nelerin bozduğu araştırılmaya başlandı. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘’Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, sakın bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş ve içirmiştir.’’ buyurmuştur. Oruçlu olduğunu unutarak birşeyler yiyip içen kişiler oruçlu olduğunu hatırladığında hemen ağzındakileri boşaltarak yıkayıp orucuna devam edebilir. Oruçlu olunduğu hatırlandığı anda boğazdan bir şey geçmesi durumunda oruç bozulur. Birisi tarafından, unutarak yiyen ya da içen oruçlu bir kişi görüldüğü zaman eğer güçlü ve kuvvetliyse, dayanabilecek olan biriyse oruçlu olduğunu kendine hatırlatabilir. Eğer güçsüz ve zayıf biriyse hatırlatmaz.

ORUCU BOZMAYAN DURUMLAR NELERDİR?

Suya dalıp kulağa su kaçırılması, kendi isteği olmadan boğaza toz ve Duman girmesi, kendi isteği olmadan kusmak, kendiliğinden içeriden gelen kusuntunun yine kendiliğinden içeriye gitmesi, uyurken ihtilam olunması, öpme ve dokunma olmadan sadece bakarak düşünerek boşalmak, karısını yalnızca öpmek, gece cünüp olunduğu halde sabaha kadar yıkanmayarak gündüz vakti yıkanmak, dişlerin arasında sahur yemeğinden kalmış olan nohut miktarından az olan kırıntıyı yutmak, ağızda bulunan tükürüğü yutmak, ağıza gelmiş olan balgamı yutmak, kafasından burnuna gelen akıntının içe çekilip yutulması, ağıza alınan ilacın tadının boğaza varması, erkeğin tenasül organına su veya ilaç akıtılması, göze ilaç damlatılması, kan aldırmak ve gözlere sürme çekmek gibi durumlar ile oruç bozulmaz.

RAMAZAN AYINDA SAHURA KALKMADAN ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, sahura kalkmadan oruç tutulur mu konusuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, sahura kalkmamanın günah olmadığı ancak sahura kalkmanın ve sahur yapılmasının çok büyük sevap olduğu belirtildi. Sahur vakti yalnızca bir yudum su içmek için bile olsa kalkılmasının iyi olacağı belirtildi. Hadis-i şerifte bu konuya ilişkin olarak şöyle denilmektedir; ‘’Sahur yemeği mübarektir. Sahurun tamamı berekettir. Bir yudum su için de olsa sahura kalkın! Allahüteala ve meleklerİ, sahura kalkanlara salat ve selam ederler. Yani Allahüteala, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder."

RAMAZAN AYI VE ORUÇ İLE İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

 • "Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır." İmam Bakır (a.s)
 • "İnsan, Ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan olmasını isterdi." Resulullah (s.a.v)
 • "Kim Ramazan ayında (Allah’ın kitabından) Kur’an’dan bir ayet okursa, diğer aylarda Kur’an hatmeden kimse gibidir." İmam Sadık (a.s.)
 • Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) oruç tutanlar ile ilgili olarak şöyle buyurur; "Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah’ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o HZ. İBRAHİM Halilullah’a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur."
 • Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) şöyle buyurur; " Oruç tutan bir kimse, kendisine hakaret edildiği vakit "Allah’ın selamı üzerine olsun ben bugün oruçluyum’’ derse Allahüteala buyurur: " Oruçlu kulum bana sığındı, onu cehennem ateşinden koruyup cennetime yerleştirin."
 • "Üç amel Allah’ın rahmetindendir. Gece namazı kılmak, mümin kardeşin halini sormak ve oruç tutmak" Hz. Muhammed (s.a.v.)
 • "Allahüteala buyuruyor: ‘’İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve mükafatını ben vereceğim" Hz. Muhammed (s.a.v.)
 • "Oruç tutan her mümin sahur ve iftar vakitlerinde Kadir suresini okursa, bu iki vakit arasında Allah yolunda can veren kimse gibidir." İmam Sadık (a.s.)
 • "Cennetin Reyyan adlı bir kapısı vardır; o kapıdan ancak oruç tutanlar girecektir." Hz. Muhammed (s.a.v.)


2022 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

2 Şubat ÇARŞAMBA....: ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI
3 Şubat PERŞEMBE....: REGAİB KANDİLİ
27 Şubat PAZAR......: MİRAC KANDİLİ
17 Mart PERŞEMBE....: BERAT KANDİLİ
2 Nisan CUMARTESİ..: RAMAZAN BAŞLANGICI
27 Nisan ÇARŞAMBA...: KADİR GECESİ
1 Mayıs PAZAR......: AREFE
2 Mayıs PAZARTESİ..: RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)
3 Mayıs SALI.......: RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)
4 Mayıs ÇARŞAMBA...: RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)
8 Temmuz CUMA......: AREFE
9 Temmuz CUMARTESİ.: KURBAN BAYRAMI (1.Gün)
10 Temmuz PAZAR.....: KURBAN BAYRAMI (2.Gün)
11 Temmuz PAZARTESİ.: KURBAN BAYRAMI (3.Gün)
12 Temmuz SALI......: KURBAN BAYRAMI (4.Gün)
30 Temmuz CUMARTESİ.: HİCRİ YILBAŞI
8 Ağustos PAZARTESİ: AŞURE GÜNÜ
7 Ekim CUMA........: MEVLİD KANDİLİ 

Zekat, Fitre, Fidye nedir? Kimler, kimlere, ne kadar verir?MİRAÇ GECESİ BU DUAYI MUTLAKA OKUYALIM

İL - İLÇE ve Dünya için Namaz Vakitleri” üzerine 7 düşünce

 1. Resmi YokAhmet Cebeci

  2016 HAC sonuçları nedeniyle DİYANET’in namaz vakitlerinde galiba geçici olarak problem var.. Bir süre sonra düzelir diye tahmin ediyorum. Geçen sene de böyle olmuştu ve düzelmişti..

  1. Resmi YokEkonoBiL Editör

   Diyanet’in namaz vakitleri sayfasında problem yok.. sadece HAC ZAMANI ana sayfayı geçici olarak değiştiriyorlar.. Bir süre sonra normal yayınlarına devam ediyorlar.. Yani bir problem bulunmuyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.