YKS'de 2019 ek tercih ve yerleştirme tarihleri

Herhangi bir Lisans ve Ön Lisans programına yerleşmeye hak kazanamayan öğrenciler, ÖSYM tarafından açıklanacak olan boş kontenjanları ve taban puanlarını merakla bekliyor.

YKS tercihlerinin tamamlanması ile birlikte öğrenciler için YKS ek yerleştirme tercihi heyecanı başladı.

yks'de ek tercihler ne zaman basliyor! 2019 ek yerlestirme ne zaman olacak!ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS tercihlerinden sonra öğrenciler şimdi de gözünü YKS ek yerleştirme tercihlerine çevirdi. YSK tercihi sonrası herhangi bir Lisans ve Ön Lisans programına yerleşmeye hak kazanamayan öğrenciler ek yerleştirme kontenjanlarından yararlanacak.

YKS EK TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2019 YKS ek tercih kılavuzu ÖSYM tarafından henüz yayınlanmadı. Bu sebepten ötürü YKS ek tercihlerinde ne zaman başlayacağı hakkında resmi bir açıklama bulunmuyor.

Fakat geçtiğimiz yıl YKS tercihleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih sonuçları ise 31 Ağustos'ta duyurulmuştu. Ek tercihler ise 14-20 Eylül tarih aralığında gerçekleştirmişti. Bu tarihleri baz alındığında söz konusu YKS ek yerleştirme sürecinin bu hafta balaması bekleniyor.

YKS EK KONTENJAN VE TABAN PUANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS ek kontenjan ve taban puanları henüz YÖK tarafından açıklanmadı. Ek kontenjan tercih kılavuzunun yayınlanması ile birlikte YKS ek kontenjan ve taban puanları da açıklanacak.

YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

YÖK’ün yayınladığı ‘2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’na göre, ek yerleştirme tercih ücreti 20 olarak açıklandı. Adayların belirtilen tarihler arasında söz konusu ücreti yatırmamaları durumunda ek yerleştirme için yaptıkları tercihler kabul edilmeyecek.

ÖSYM Yönetim Kurulu’nun kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocukları ek yerleştirme ücreti ödemeyecek.

YKS EK YERLEŞTİRME NEDİR?

YKS ek yerleştirme, YKS tercihleri sonrası herhangi bir Lisans veya Ön lisans programına yerleşemeyen veya kayıt yaptırmayan öğrencilerden boş kalan kontenjanların doldurulması için gerçekleştiriliyor. Herhangi bir üniversite programına yerleşen öğrenciler ek tercihlerden faydalanamıyor. Ek kontenjan ve taban puanları ÖSYM tarafından https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.

GEÇEN SENENİN BOŞ KONTENJAN SAYISI

ÖSYM'nin geçtiğimiz yıl Devlet, vakıf, KKTC ve diğer ülkelerdeki üniversiteler olmak üzere lisans ve ön lisans programlarından toplam 128 bin 508 kontenjan boş açıklamıştı. Bu programlar arasında dört yıllık lisans bölümlerinde 484 bin kontenjana 395 bine yakın aday yerleşmiş, 89 bin kontenjan boş kalmıştı. Ön lisansla birlikte boş kontenjan sayısı 128 bini geçmişti.

Bu haberimizde YKS ek tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Üniversite ek tercihler ne zaman başlayacak? Ek kontenjanlar ne zaman açıklanacak? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir