YKS puan nasıl hesaplanıyor? AYT, TYT ve YDT 2020 puan hesaplama

Yükseköğretim Kurumları (YKS) sınavı 27-28 Haziran tarihinde gerçekleşecek. 2.5 milyon öğrenci sınavda hayalindeki üniversiteyi kazanabilmek için mücadele edecek. Sınav öncesi adaylar doğru cevaplayacakları soruların puan olarak karşılığını araştırıyor. Peki YKS puan hesaplama nasıl olacak? İşte YKS puan hesaplama sistemi....

yks puan nasil hesaplanir? 2020 ayt, tyt ve ydt puan hesaplama

Milyonlarca aile ve öğrenci hafta sonu yapılacak üniversite sınavına odaklandı. YKS sınavının ilk oturumu olan TYT 27 Haziran Cumartesi  saat 10.15’te başlayacak. 

Öğrencilerin sınav yerlerine kolay ulaşmasını sağlamak  ve salgın hastalık sebebiyle 27-28 Haziran sınav saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.Adaylar ÖSYM tarafından geçtiğimiz yıl açıklanan üniversite taban puanları ve başarı sıralamalarını yakından takip ediyor. Eğitim görmek istedikleri üniversiteleri ve bölümleri belirleyen adaylar puan hesaplaması yapmaya şimdiden başladı. Peki YKS puan hesaplama nasıl yapılır? İşte AYT TYT puan hesaplama yöntemi….

2020 YKS PUAN NASIL HESAPLANIR?

  • -ÖSYM’nin düzenlediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) puan hesaplamasında ilk olarak öğrencilerin verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.
  • -Son sınıfta okuyan   adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.
  • -Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanla hesaplanacaktır.
  • -İptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak k geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI (OBP) SINAVA  ETKİSİ 

Ortaöğretim Başarı Puanı,  öğrencilerin ortaöğretimi bitirdiği başarı puanını temsil eder. OBP başarı puanı AYT ve TYT puan hesaplama işlemine dahil edilir. OBP, Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına dönüştürülecektir. En küçüğü 250 en büyüğü 500 olan OBP puanları TYT ve AYT puan hesaplama sonuçlarına eklenir. OBP başarı puanları üniversite sınavında sıralamayı büyük ölçüde etkilemektedir.

YKS OTURUMLARI SAAT KAÇTA NE KADAR SÜRECEK?

Üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT 27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15’de başlayacak. TYT sınavı 165 dakika sürecek.

28 Haziran Pazar günü saat 10.15’de başlayacak Alan Yeterlilik Testi toplam 180 dakika sürecek.

YKS’nin son oturumu olan Yabancı Dil Testi (YDT) 28 Haziran Pazar günü saat 15.15’de başlayacak ve 120 dakika sürecek.

LGS - Nitelikli okullar lise taban puanları 2020

CUMARTESİ-PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı nedeniyle 81 ilde hafta sonu Cumartesi 09.30 ile 15.00 saatleri arasında, Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Üniversite sınavına girecek adayların sınav binasına ulaşımlarının toplu taşıma ile sağlanması halinde kendilerinin yanı sıra bir yakını, özel araçla gelinmesi halinde ise araç sürücüsü ile birlikte bir yakını sokağa çıkma yasağına tabi olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir