YGS'de ilk maraton sona erdi

Yükseköğretime Geçiş sınavı (YGS) sona erdi.

YGS'de ilk maraton sona erdi

YGS, 81 il, ilçe merkezleri ve Lefkoşa olmak üzere 175 merkezde, 6 bin 745 binada, yaklaşık 106 bin salonda yapıldı. 2 milyon 7 bin 685 aday, saat 10.00’da başlayan sınavda 160 soruyu cevapladı. Öğrenciler, sınav salonlarında ter dökerken aileler ise dışarıda heyecanla sınavın bitmesini bekledi. Sınavın sona ermesin ardından sınava giren adaylar ailelerin yanlarına koştu.

YGS heyecanı başladı

ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı.

2 milyonu aşkın adayın katıldığı YGS, saat 10.00'da başladı. Adaylar saatler öncesinde sınava girecekleri okulların önünde beklemeye başladı. Aileleriyle birlikte okullara gelen adaylar, heyecanlı olduklarını söyledi. Sınav salonlarının önünde bekleyen aileler ise, “Heyecanla bekliyoruz. Onlar kadar biz de heyecanlıyız” dedi. Adaylar kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra güvenlik kontrolünden geçerek binalara alındı. Adaylar 160 dakika sürecek sınavda Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soruya cevap verecek.

Öte yandan İstanbul'da YGS ile aynı güne denk gelen AK Parti'nin Yenikapı'daki mitingi ile Kazlıçeşme'de yapılacak Nevruz kutlamaları kapsamında emniyet, tedbirler aldı. İstanbul genelinde 332 bin 724 adayın katıldığı sınav başlamasının ardından miting ve Nevruz'un yapılacağı bölgelerde bazı yollar trafiğe kapatılacak.

BAKAN ALA OĞLUNU SINAVA GETİRDİ

ÖSYM tarafından düzenlenen 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye genelinde ve Lefkoşa'da saat 10.00'da başladı. İçişleri Bakanı Efkan Ala da oğlunu sınava getirdi.

YGS, 81 il, ilçe merkezleri ve Lefkoşa olmak üzere 175 merkezde, 6 bin 745 binada, yaklaşık 106 bin salonda yapılıyor. Sınava yaklaşık 2 milyon öğrencinin girerken sınav yapılan merkezlerde adaylar yapılan güvenlik önlemlerinin ardından salonlara alındı. YGS'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alırken Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak.

Ankara'da Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki sınavdan basın mensuplarının görüntü almasına izin verildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala da oğlunu sınava getirdi.

DİYARBAKIR'DA YGS HEYECANI BAŞLADI

Diyarbakır'da Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) sorunsuz başladı.

Sabahın erken saatlerinde sınava girecekleri okullara akın edenler, heyecanlı sınav saatini bekledi. Okullarda güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, sınava gireceklerin üst aramasını yaptıktan sonra içeri aldı. 160 dakika sürecek sınavın 12.40'da biteceğini belirtilirken, öğrenciler okulda, bazı veliler ise okul bahçelerinde sınav heyecanı yaşadı.Diyarbakır'da YGS sınavının sorunsuz bir şekilde başladığı bildirildi.

YGS SAMSUN'DA BAŞLADI

Samsun'da yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) 34 bin 576 kişi ter döküyor.Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi'nin (ÖSYS) ilk aşaması olan YGS, tüm yurtta yapıldığı gibi Samsun'da da 34 bin 576 öğrencinin katımıyla başladı. Yapılan sınav için yollara çıkan öğrenciler ve veliler sabah erken saatlerde okullara akın ettiler. Polis sınav salonuna girişte geniş güvenlik önlemi aldı ve öğrencileri didik didik aradı. Şu şişelerindeki yazılar söktürüldü. Çakmak, saat, anahtar daha sınav salonlarına alınmadı. Öğrenciler sınıfta, aileleri ise okulun dışında ter döktüler. Bazı aileler okulun dışında dua okuyarak sınavda bulunan çocuklarına manevi destek verdiler.

KİMLİĞİNİ KAYBEDEN YGS ADAYLARI ZAMANLA YARIŞI

Tokat'ta nüfus cüzdanını kaybeden 22 YGS adayı zamanla yarıştı.ÖSYM tarafından düzenlenen üniversiteye giriş sınavlarının ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) Tokat merkezde 27 okulda 8 bin 260 kişi girerken, il genelinde 10 binin üzerinde aday girdi. Adaylar sınava girişte sıkı güvenlik kontrolünden geçti. Tokat'ta bir adayın kaşındaki pirsing çıkartarak sınava girmesine izin verildi. Sınava geç kalanlar ise koşar adımlarla sınav salonuna girdi. Sınava girişte kimliğini kaybedenler ise İl Nüfus Müdürlüğü'nün yolunu tuttu. Bazı adaylar polis ekiplerinin yardımı ile nüfus cüzdanı çıkartılarak sınava yetiştirilirken, bazı adaylar kendi imkanları ile sınava yetişmeye çalıştı. Cüzdanın çalındığını iddia eden Fatma isimi öğrenci ise sınava yetişmek için ecel terleri döktü. Tokat'ta 22 adaya nüfus cüzdanı çıkartıldığı bildirildi.

SINAV ÖNCESİ KİMLİKLERİNİ UNUTANLAR NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE KOŞTU

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi Elazığ'da eski nüfus cüzdanıyla sınava girmek isteyenler ile nüfus cüzdanlarını kaybeden ve unutanlar Nüfus Müdürlüğüne yenisini çıkarmak için başvurdu. Elazığ'da 40 kişi çıkarttığı yeni nüfus cüzdanlarıyla sınava girebildi.

Türkiye genelinde iki milyondan fazla öğrencinin girdiği YGS sınavı başladı. Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ'da da sabah erken saatlerde öğrenciler sınava gireceği okullara geldi. Köy ve ilçelerden gelen bazı öğrenciler nüfus cüzdanlarını unutması ve kaybetmesi nedeniyle zor anlar yaşadı. Bazıları nüfus cüzdanlarında T.C. numarası olmadığı için sınava giremeyecekleri nedeniyle Nüfus Müdürlüğüne gitti. Nüfus Müdürlüğü'nde sıraya gören 40 öğrenci yeni nüfus cüzdanı çıkararak sınava gireceği okullarına gitti.
Bir yıl çalıştıklarını ifade eden öğrencilerden bazıları,"Köyden geldik, okula gittik ancak kimlik numarası olmayınca sınava alamayacaklarını söylediler. Hemen geldik yeni kimlik çıkarttık" dedi. Elazığ'ın Kovancılar İlçesinden gelen bir veli ise, şunları söyledi: "Kızım Konya'da okuyor. Burada sınava girecekti, ders çalışırken nüfus cüzdanını kitabının arasında unutmuş. Yeni kimlik çıkarıyoruz."
Sınava girerken tepeden tırnağa aranan öğrenciler, heyecanlı olduklarını ve sınavda başarılı olmayı istediklerini söyledi. Çocuklarını ve yakınlarını sınava getiren veliler ise, okul önlerinde dua etti. Çocuklarının yıllardır bugün için çalıştıklarını ifade eden bir veli, şöyle konuştu: "Tüm öğrencilerin başarılı bir sınav geçirmesini diliyoruz. Çocuklarımızı, yakınlarımızı getirdik. İnşallah iyi geçer."

DEDEKTÖRLÜ YGS

Adana'da, üniversiteye giriş sınavının birinci basamağı olan YGS'ye giren adaylar salona alınmadan önce kopya çekmemeleri için dedektörle arandı.

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), saat 10.00'da tüm Türkiye'de olduğu gibi Adana'da da başladı. Adaylar aileleriyle birlikte sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri okulların önünde beklemeye başladı. Saat 09:30'u gösterdiğinde adaylar salonlara alınmaya başlandı. Salonlara girmeden önce adaylar kopya çekiminin önüne geçmek için dedektörle arandıktan sonra içeri alındı. Kadın adayların saçlarındaki tokaları ve diğer takıları da alındı. Adaylar salonlara sadece giriş belgesi, nüfus cüzdanı ve yazısı çıkarılmış su alabildi. Dedektörle arama sırasında dedektörün her metale karşı uyarı vermesi ilginç bir görüntü oluşturdu. Bir kadın polisin adayları ameliyat eldiveniyle aradığı görüldü.
Adaylar sınava girmeden önce çok heyecanlı olmadıklarını sınava iyi hazırlandıklarını söyledi. Adaylar içeri alındıktan sonra aileler megafonla uyarılarak okul bahçesinin dışına alındı. Bahçe dışına çıkan aileler çocukları içeride ter dökerken onlar da dua okudu.

Bir veli oğlunun sabaha kadar heyecandan uyumadığını belirterek şöyle konuştu: "Çok çalıştı bir ideali var onu gerçekleştiremeyeceğinden korktuğu için çok heyecanlı. Ben bu sınavın hayatın sonu olmadığını anlattım ama yine de çok heyecanlı. İnşallah başarılı olur."Velilerin okulların önündeki heyecanlı bekleyişi devam ediyor.
Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, 175 sınav merkezinde gerçekleştirilen YGS, 160 dakika sürecek. Sınava 2 milyon 7 bin 685 kişi katılıyor.

ADAYLAR SINAVDA, AİLELERİ DIŞARIDA TER DÖKTÜ

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) giren adaylar, sorular karşısında ter dökerken, aileleri de dışarıda heyecanla çocuklarını bekledi. Çocuklarının sınavdan güzel sonuçlarla çıkmasını isteyen aileler Kuran'ı Kerim okuyarak dua etti.

İstanbul'da YGS'ye giren adaylar sorular karşısında ter dökerken, ailelerinin de dışarıdaki heyecanlı bekleyişleri devam ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde sınava giren çocuklarının heyecanını paylaşan aileler, üniversitenin önünde bulunan banklara ve çimenlere oturarak bir yandan çocuklarının çıkmasını bekledi, bir yandan da Kuran-ı Kerim okuyup dua etti. Ailelerin en az çocukları kadar heyecanlı oldukları gözlendi. Çocuklarının çok çalıştığını belirten veliler, “Sınava giren bütün çocuklarımıza başarılar diliyoruz. Çok çalışıp çaba sarf ettiler. İnşallah karşılığını alacaklar” dedi.

Çocuğunu beklerken duygulu anlar yaşayan bir anne ise, “Gece, gündüz emek verdiler. Sosyal hayatı, arkadaşlarını bıraktılar. Bu bir yarış. Bu sistem çocuklar için iyi mi kötü mü? Bir şey demek istemiyorum ama çocuklarımızı yıpratıyor, üzüyor” diye konuştu.

KAYSERİ'DE YGS HEYECANI

ÖSYM Yüksek Öğretim'e geçiş sınavı (YGS) başladı. YGS öncesi öğrenciler içeride ter dökerken, aileler de dışarıda heyecanla bekledi. Kayseri'de Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde sınava girecek olan öğrenciler, sabah saatlerinde girecekleri binanın önünde hazır bulundu. Sınav dolayısıyla geniş güvenlik önlemleri alındı. Sınava her sene olduğu gibi bu yıl da, telefon, cüzdan, toka, saat gibi eşyalar alınmadı. Öğrenciler kimlik ve güvenlik kontrollerinin ardından sınav salonlarına alındı. Sınava giren öğrencileri bekleyen aileleri de, dışarıda Kuran-ı Kerim ve dualar okuyarak destek verdi. Oğlunu dışarıda bekleyen baba Vedat Süt, çok heyecanlı olduklarını belirterek, “İçeride oğlum var. Ailece burada bekliyoruz. Tüm Türkiye'de sınava giren gençlerimize başarılar diliyorum. Bizde heyecanlıyız tabi. Heyecanla bekliyoruz. Kızım ve eşim Kuran-ı Kerim okuyor. Dualar ediyoruz. Dualarımızla destek veriyoruz. Sınava giren tüm çocuklara başarılar diliyorum” dedi.

VAN'DA YGS HEYECANI

Van'da, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başladı. Sınava giren öğrencilerin kiminin çok heyecanlı kiminin de rahat olduğu görüldü. Öğrencilerle birlikte YGS'ye gelen veliler de en az çocukları kadar heyecanlıydı. Okul bahçesini dolduran velilerden kimi Kur'an-ı Kerim okurken, kimi dualar etti, kimi de gözyaşlarını tutamadı. Van Hüsrevpaşa İlkokulu'nda sınava giren öğrencilerden Makbule Kaya, sınava çok çalıştığını belirterek, “Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Umarım iyi bir şeyler yaparız. Hayırlısı neyse o olsun” dedi.

Hakan Özgür adlı öğrenci de, ilk defa sınava gireceğini ifade ederek, “Çok çalıştım. Şu anda heyecanım dorukta. İnşallah kazanırım diye düşünüyorum. Allah tüm Müslüman kardeşlerime ve bana da yardım eder inşallah” ifadelerini kullandı.

Kızına moral olması açısından yanında gelen ve sınav öncesinde Kur'an okuyarak tüm öğrencilere dua eden Leyla Nergis adlı veli ise, “Kızımın iyi bir yere gitmesini istiyorum. İnşallah hepsi beraber başarılı öğrenciler olur ve iyi bir yere giderler” şeklinde konuştu.Okul Müdürü'nün kısa bir bilgilendirme konuşmalarının ardından öğrenciler, sınava alındı. Saat 10.00 da başlayan YGS sınavı, 12.40'ta sona erecek.

BURSA'DA YGS HEYECANI

Bursa'da Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) heyecanı başladı. Sınava giren adaylar başarılı olmak için ter dökerken, dışarıda bekleyen aileler çocukları için dua etti.

Üniversitenin kaplarını açmak için YGS'ye girecek olan öğrenciler, sabah saatlerinden itibaren okulların önünde toplanmaya başladı. Aileleri ile birlikte okula gelen adayların heyecanlı oldukları gözlendi. Öğrenciler saat 09.00'da içeri alınmaya başlandı. Girişte adayların kimlikleri ile sınava giriş belgeleri kontrol edildi. Sınav salonuna giren üniversite adaylarına, uymaları gereken kurallarla ilgili bilgi verildi. Kitapçıkların dağıtılmasının ardından saat 10.00'da sınav başladı. YGS'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ortak müfredata dayalı Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alırken Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. 160 dakika sürecek sınavda öğrenciler başarılı olabilmek için ter dökecek.

Sınav ile ilgili beklentilerini anlatan Yakup Ters, “Sınava ilk defa girmiyorum. Daha öncede girmiştim ama istediğim bölümü kazanabilmem için girmem gerekiyor. Buda biraz avantaj sağlarmı bilemiyorum. Boş vakitlerimde derslerime çalıştım ve yoğunluk gösterdim. Hedefim büyük” dedi.Sınava kızının girdiğini belirten Kalender Usta, “Benim çocuğum başarılı. Onu dershaneye göndermedim. Daha önce gönderdiğim çocuklardan hayır çıkmadı. Ama bu yeni sınav düzenlemelerinden öğrenciler bazı sıkıntılar çekebiliyor” diye konuştu.Ayrıca engelli öğrencilerde YGS'ye Nilüfer İş Okulları'nda girdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

98 − = 89