Veli ve ğrencilerden okul eylemi

Veli ve ğrencilerden okul eylemi

İzmir'in Bayraklı İlçesi Onur Mahallesi’ndeki Evrenpaşa İlköğretim Okulu’nun depreme dayanaksız olduğunun belirlenmesi ardından boşaltılması veli ve öğrencilerin tepkisini çekti. Çocuklarını evlerinin uzağındaki okullara göndermek istemediklerini belirten veliler, servis ücretini karşılayamayacaklarını anlattı. Yaklaşık 900 öğrencinin kaydırıldığı okulun müdürü ise, gerekli görüşmelerin yapıldığını öğrencilerin ulaşımı için ücretsiz servis sağlanacağını belirtti. Onur Mahallesi’nde 1980 yılında inşaa edilen Evrenpaşa İlköğretim Okulu, yapılan incelemede depreme dayanıksız olduğu belirlenence boşaltıldı. Okulda eğitim gören öğrenciler çevredeki diğer okullara kaydırıldı. Okulun yarı yıl tatilinde boşaltılmasına tepki gösteren veliler, çocuklarını evlerinin uzağında bulunan okullara göndermeyeceğini dile getirdi. Aralarında öğrencilerin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi adına Onur Mahallesi Muhtarı Binali Bingöl açıklama yaptı. Muhtar Bingöl, şöyle dedi:

"Okulumuz; 1980 yılında yapıldı. Geçen Eylül ayında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, etüt çalışmasında okulun depreme dayanaksız olduğunu belirledi. Geçen hafta okul yönetimi, okulda eğitimin durdurulduğunu söyledi. Biz de velilere durumu anlattık. Mahalledeki vatandaşlar çocuklarını bir başka okula göndermeyeceğini söyledi. Buradaki insanlar dar gelirli. Servis olmadığı sürece çocuklar okula gidemeyecek."

Veli ve öğrenciler, yaklaşık 900 öğrencinin eğitimine devam edeceği Evrenpaşa Ortaokulu’na kadar yürüyüp okulun müdürü Mehmet Lütfü Tekdemir ile görüştü. Tekdemir velilere, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüğünü, öğrencilerin ulaşımı için ücretsiz servis sağlanacağını söyledi. Bunun üzerine veliler okuldan ayrıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir