Üniversite kayıt telaşı başladı

Üniversiteyi kazananlar için kayıt işlemlerine 2 Eylül'den itibaren başlanıyor.

Üniversite kayıt telaşı başladı

Üniversiteye kesin kayıt işlemleri,  başlıyor. Kayıtlar, 6 Eylül'e kadar devam edecek. 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırmayanlar, kayıt hakkını kaybedecek.

ÖSYM , üniversiteyi kazananların listesini, üniversite rektörlüklerine elektronik ortamda gönderdi. Üniversitelere kayıt hakkı kazananlar, gerekli belgelerle birlikte üniversitelerine giderek 2-6 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını yaptıracak.

Adaylar, kazandıkları üniversitelerin internet sitelerine girerek kendilerinden istenen belgeler ve kayıt yerlerini öğrenebilecek.

Bazı üniversiteler, fakültelere farklı kayıt tarihi verdi. Adayların bu tarihlere dikkat etmesi isteniyor.

Adayların kayıt için  üniversiteye şahsen başvurmaları gerekiyor.

Posta veya kargoyla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Ancak aslının getirilmesi durumunda üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilecek. Belgelerin eksik olması halinde kayıt yapılmayacak.  Bazı yükseköğretim kurumları, adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.

Belgeler eksiksiz olmalı

Üniversiteler belgeleri eksik olan adayların kayıtlarını yapmayacaklar. O nedenle adayların kayıt yaptırmadan önce aşağıdaki belgeleri hazırlamaları gerekiyor.

  1. * Diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi.
  2. * Adayın, 0.15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmesi durumunda, alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge.
  3. * 1989 ve öncesi doğan erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesi.
  4. * Son 6 ay içinde çekilmiş, 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf.
  5. * Katkı payının ödendiğine dair belge.

Üniversitelerin kayıttan önce belirleyip, ilan ettikleri başka belgeler de olabiliyor, üniversitelerden konuyla ilgili bilgi almakta yarar var. Yine yükseköğretim kurumları gerekli gördükleri durumlarda, adaylardan sağlık kurulu raporu da isteyebiliyor.

DGS kayıtları da 2-6 Eylül'de

Meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezun olanlara üniversitelerin lisans programlarına geçiş hakkı tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 28 Ağustos'ta açıklandı. Bu sonuçlara göre bir programa yerleşen öğrenciler için de kayıtlar 2-6 Eylül'de gerçekleştirilecek. LYS'de merkezi yerleştirmede ve kayıtlar sonrasında boş kalan kontenjanlar ile yeni açılan bölümler için ÖSYM tarafından açıklanacak tarihlerde ek yerleştirme yapılacak. Yine DGS sonuçlarına göre boş kalan kontenjanlar için de ek yerleştirme açılması bekleniyor.
Ek yerleştirmelerden yararlanmak isteyen adayların ÖSYM'nin sitesini yakından takip etmelerinde yarar var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *