Tüm engelleri aşarak okul birincisi oldu

Edirne’nin Keşan ilçesinde, doğuştan bedensel engelli liseli genç, tüm engelleri aşarak okulunu birinci olarak bitirdi.

Tüm engelleri aşarak okul birincisi oldu

Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi’nin 17. mezunları, okul bahçesinde düzenlenen törenle diplomalarını aldı. 57’si kız, 67’si erkek 124 öğrencinin mezun olduğu okulun birincisi ise 12 Türkçe-Matematik (TM) C sınıfı öğrencisi doğuştan engelli olan ve elleri ile ayaklarını kullanamayan ve konuşamayan Murat Can Çiçek oldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ismi okunan Çiçek, akülü tekerlekli sandalye ile gelerek, arkadaşları ve öğretmenlerinin yardımıyla tribüne alındı. Daha sonra sahne önüne getirilen Çiçek, annesi Nigün Çiçek’in yardımıyla plaketini Keşan Kaymakamı Bekir Dınkırcı’nın elinden aldı. Kaymakam Dınkırcı, yaptığı konuşmada, Murat Can Çiçek ve ailesinin topluma iyi bir ders verdiğini belirterek, “Hangi imkanlara sahip olursanız olun, hangi artılarla eksilerle mücadele ediyor olursanız olun hayat aslında mücadeledir. Bu mücadeleyi de Murat Can, Yüksek Öğretime Girişi Sınavı’nda (YGS) Türkçe-Matematik’te Türkiye 19 bin 308. ve okulunda birinci olarak gösterdi. Bu tabi bir takım oyunuydu. Ama önce Murat Can ve annesi ile rahmetli babası bu işin özellikle lokomotifinde yer aldı” dedi.

Daha sonra ise Murat Can Çiçek’in annesi Nilgün Çiçek’e, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah Koçak tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.

ÇİÇEK: “ARKADAŞLARIM VE ÖĞRETMENLERİM HEP YANIMDAYDI”

Murat Can Çiçek tarafından kaleme alınan konuşması ise sınıf arkadaşı Buse Avkıran tarafından okundu. Avkıran, Çiçek’in duygularını şöyle dile getirdi:

“Yarı dönem deneyelim, olmazsa bırakırız diye başladığım okulu birincilikle bitirmem ilginç bir duygu. 4 yıl önce Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi benim için zorunlu tercihken, burada öyle insanlarla tanıştım ki bir anda hayatım değişti. Tabi bu insanların beni fark etmesi için bir şeyler başarmalıydım. Bende çalıştım, denedim ve başardım. Bu aşamada aşırı işlevsel sınıfım ve nitelikli öğretmenlerim hep yanımdaydı. Buradan biricik anneme, okulun en elit sınıfına ve öğrencilerine ayrıca bütün öğretmenlerime sonsuz destekleri için teşekkür ederim. Onlardan son ricam hepiniz bir aradayken bana geçen haklarınızı helal edin”. Bunun üzerine tüm katılımcılar Çiçek’i ayakta alkışladı.

OĞUZ BERKAY FİDAN DA MEZUN OLDU

Yusuf Çapraz Anadolu Lisesi’nin 17. dönem mezunları arasında diğer dikkat çeken öğrenci ise bir TV kanalında düzenlenen ’O Ses Türkiye’ isimli yarışmada Murat Boz’un grubundan birinci olan Oğuz Berkay Fidan oldu.

Çıkardığı “Olmuyor” isimli albümle müzik piyasasında kendinden söz ettirmeye başlayan Fidan, mezuniyet töreninde, belgesini öğretmeninden alırken, belge töreninin ardından ise söylediği şarkılarla öğretmenlerine, arkadaşlarına ve törene katılan vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı. Tören, mezun olan öğrencilerin kep atmasıyla sona erdi.