TESK-Palandöken'den öğrencilere KIYAK DESTEK çağrısı

TESK Genel Başkanı Palandöken, "Bankalar eğitime destek olup öğrenci kartlarından ücret almamalı" dedi.

palandoken'den ogrencilere destek cagrisiTürkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankalara, öğrencileri destekleyici uygulamalara gitme çağrısında bulunarak, "Bankalar, öğrencilerin kullandığı hiçbir karttan ekstra ücretler almasın. Öğrenci burslarından kesinti yapılmasın" ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, bankacılık sektöründeki büyümenin ve karın, normalin çok üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Bankaların yaptıkları birçok işlemde ücret aldığını belirten Palandöken, söz konusu kesintilerinin, özellikle öğrenci kartlarından yapılmamasını talep etti. Palandöken, "Her yıl ortalama 80 ile 150 lira arasında parası kesilen öğrenciler, ya bu ücreti geri alabilmeli ya da bu ücrete tabi tutulmamalı. Şehir dışında okuyan öğrenciye ailesinin gönderdiği paradan neden kesinti yapılsın. Burs alan öğrenci aynı şekilde her ay bursundan neden kesinti yaşasın." değerlendirmesinde bulundu.

ÖĞRENCİYE ÖZEL KREDİ VE AVANS

Palandöken, öğrenci ve velileri destekleyici nitelikte kredi ve kart uygulamaları yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Üniversite eğitimi alan 7 milyon 198 bin 987 öğrencimiz var. Öğrencilerimizin çoğu maddi açıdan zorluk yaşıyor. Öğrenciler, ailesinin gönderdiği para ya da bursu için mutlaka bankacılık hizmeti alıyor. Eğitim kredileri, harçlık avansı, uzun süren vadeli kredi gibi eğitimi destekleyici uygulamalar öğrencileri ve velileri rahatlatacaktır." ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir