"TEOG kalkıyor" diye okullarda ders işlenmiyor

TEOG'un kalkması ve yeni sınav sistemiyle birlikte öğretmenler okullarda ders işleyemediklerini söylediler.

Habertürk gazetesi yazarı Pervin Kaplan, kaldırılan TEOG sistemi sonrasında okullarda yaşananlara ilişkin çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

TEOG sisteminin kaldırılması sonrasında yeni gelen açık uçlu sınav sitemini eleştiren Pervin Kaplan, hiçbir ön hazırlık yapılmaması ve bu sisteme kademeli olarak geçilmemesine dikkat çekti. Yeni sistemde sınavlara sadece yüzde 5’lik ya da yüzde 10’luk dilime girebilen öğrencilerin alınacağını ifade eden Pervin Kaplan, 1,2 milyon öğrencinin ise “başarısız” olara damgalanacağını söyledi.

Kaplan yazısında bu durumun da okullara nasıl yansıdığını ise şöyle ifade etti:

“Her açıklama veli ve öğrencilerde strese ve soru işaretlerine neden oluyor. 1.2 milyon öğrenciye bu kez başka stres yaşatıyoruz. Birçoğu ders çalışmayı bıraktı, okullarda, evlerde ağlayan çocuklar var.

Bakın öğretmenler ne diyor:

“8’inci sınıflarda okullar açıldığından bu yana ders işleyemiyoruz. Çocuklar sürekli ‘TEOG’un yerine ne gelecek?’, ‘Bize yüksek not verecek misiniz?’, ‘Yüzdelik dilime giremeyeceksem neden çalışayım?’ diyor. ‘Yüzdelik dilime giremezsem’ diye ağlayan çocukları teselli ediyoruz. Öğrencilerin psikolojisi bozuldu.”

Bu da bir babanın ağzından kızıyla yaşadıkları:

“Kızım çok başarılı bir öğrenci. Hedefi İstanbul Erkek Lisesi. ‘Bir sınav yapılacakmış ve sadece yüzde 5 içine giren öğrenciler bu sınava girecekmiş. Bizim okulda herkes çok çalışkan, notlarımız çok yüksek. Hepimiz bu yüzdelik dilim içine nasıl gireriz? Aramızdan bazılarını eleyeceklermiş. Ben elenirsem ne olacak?’ diyerek ağlıyor, uyumuyor. Ben çocuğuma ne diyeyim?”

Açık uçlu sorulu sınav, yüzde 5-10 dilimdeki öğrenciye sınav, adrese dayalı yerleştirme, kültür ve sanat etkinliklerine puan vererek yerleştirme ve daha onlarca model. Artık çocukları da aileleri de rahatlatacak ama güven de verecek bir sistemi açıklamanın zamanı daha gelmedi mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir