TEOG için Başbakan'dan tarihli açıklama

Başbakan Binali Yıldırım TEOG'un yerine gelecek yeni düzenlemenin detaylarını 1 hafta içinde paylaşacaklarını açıkladı.

basbakan teog icin tarih verdiSağlık Bilimleri Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı töreninde konuşan Başbakan Yıldırım,  sözlerine "Eğitime son 15 yılda eğitime yapılan yatırım 11 kat artış sağlandı. Eğitim verenlerin de alanların da en iyi imkanlara sahip olmasını önemsiyoruz. Eğitimde kaliteyi sağlamak için gayret gösteriyoruz." diyerek başladı.

YABANCI ÖĞRENCİDE HEDEF 350 BİN

Başbakan Yıldırım Türkiye'deki yabancı öğrencideki sayının yeterli olmadığını vurgulayarak," Dünyada 50 ülkenin nüfusundan daha fazla üniversiteye giden öğrencimiz var. Şuan 110 bin civarı yabancı uyruklu öğrencimiz var ama  yetmez Türkiye'de en az 350 bin yabancı öğrenci olması lazım. gelen her öğrenci bizim gönüllü elçimizdir. Ne kadar çok öğrenci gelirse o kadar çok ülkemizi tanıtan gönüllü elçilerimiz olur.Üniversite öz güven kazanılan bir yerdir.Üniversitelerimiz hayata bakışı çok daha sağlıklı hale getiren çok önemli kurumlardır." ifadelerini kullandı.

TEOG yerine yeni sistemin ayrıntıları

Başbakan sözlerine şöyle devam etti;

BAHÇELİ'NİN TEKLİFİNE YEŞİL IŞIK

"Bugünlerde üniversite sınav sisteminde bir değişime gidildi ve sınav basitleştirildi. Asıl problem üniversitelerde girişin sadece sınava endekslenmesi. O tarihte yapılacak olan sınava bütün kaderimiz bağlanmamalı.  Dün Sayın Bahçeli Üniversite sınavı kalksın dedi, kendisi akademisyen olduğu için söylediklerine daha dikkatle bakmak lazım. Bunu dikkatle inceleyeceğiz.

TEOG İÇİN TARİH VERDİ

TEOG'u bu seneden itibaren uygulamayacağız. Bunun üzerinden çeşitli tezviratlar yapılıyor. Bunların hiçbirisi gerçekle bağdaşmıyor. Öğrenciler okullarında okumaya devam ediyor. Bir hafta içinde detaylarını velilerle paylaşacağız. Daha konforlu bir şey getiriyoruz.  "

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *