SBS'de hatalı soru iddiası

Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde görev yapan bir matematik öğretmeni, Türkiye genelinde yapılan 2013 yılı Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) matematik sorusunda hata olduğunu iddia etti.

SBS'de hatalı soru iddiasıSivas’ın Yıldızeli ilçesinde bir dershanede Matematik öğretmenliği yapan Umut Polat, bugün yapılan sınavda A kitapçığındaki Matematikle ilgili 16. soruda hata olduğunu iddia etti.

Polat, "ABC üçgeninde Cosinüs teoremi uygulanırsa |AC| yaklaşık olarak 25,5 bulunur ve |AC|>|AB| olur.

Bu ise 'Bir üçgende; büyük açının karşısındaki kenar daha uzun olmalıdır' bilgisi ile çelişmektedir. Yani; 45 derecenin karşısındaki kenarın uzunluğu, 55 derecenin karşısındaki kenarın uzunluğundan daha büyük olamaz.

O hâlde, teorik olarak böyle bir üçgen çizilemeyeceği için soru hatalıdır.

Yetkililerin soru hakkında gerekli işlemi yapmasını istiyoruz." dedi.

sbs-2013-hatali-soru-16-soru

3 thoughts on “SBS'de hatalı soru iddiası

  1. Resmi Yokahmet usta

    Soruda ölçülmek istenen bilgi, böyle bir üçgenin çizilip çizilemeyeceği değil, üçgende benzerlik bilgisidir.45 derecelik kenarın uzunluğu ancak lise düzeyinde geometri bilgisi ile hesaplanabilir.Lise bilgisi düzeyinde soru hedefi dışındaki iddialar SBS yi bağlamaz.SBS de trigonometri yok

    Reply
  2. Resmi Yokmatustası

    Soruda ölçülmek istenen bilgi, böyle bir üçgenin çizilip çizilemeyeceği değil, üçgende benzerlik bilgisidir.45 derecelik kenarın uzunluğu ancak lise düzeyinde geometri bilgisi ile hesaplanabilir.Lise bilgisi düzeyinde soru hedefi dışındaki iddialar SBS yi bağlamaz.

    Reply