Savcı çözdü: KPSS'de ful çeken 350 kişi cemaat okulunda görevli çıktı

2010 KPSS Eğitim Bilimleri sınav soruşturmasında savcı değişti, dosya sil baştan başladı. 120 net yapan 350 şüphelinin aynı dershane ve okullarda öğretmen olduğu tespit edildi.

savci degisti kpss'deki ful skandali cozuldu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin kopya çekildiği ve sorular çalındığı için iptal ettiği 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'na ilişkin soruşturma 3.5 yıl sonra yeniden açıldı.

Safure Canturk'un haberinde aktardıklarına göre dosya, soruşturmayı 3.5 yıldır sonuçlandıramayan Ankara Başsavcıvekili Şadan Sakınan'dan alındıktan sonra Savcı Veli Dalgalı'ya verildi. Dalgalı, dosyayı hızla gözden geçirdikten sonra önce bilirkişi ve uzmanların görüşüne başvurdu.

ÖSYM ve YÖK'ten de bilgi isteyen Savcı Dalgalı, sınavda 120 net yapan 350 adayı mercek altına aldı. Soruşturma kapsamında adrese dayalı kayıt sisteminden 120 net yapan adayların aynı dershane ve okullarda öğretmen olduğu tespit edildi. 120 net yapan 350 adaydan 150'sinin Fem Dershaneleri 100'ünün de cemaat okullarında öğretmenlik yaptıkları tespit edildi. 3.5 yıldır yürütülen soruşturmada ifadeleri alınmayan 350 kişi savcılığa ifadeye çağrılacak.

ADRESLER PARALEL ÇIKTI

ÖSYM uzmanları ve Savcılık bilirkişileri adaylar arasındaki bağlantı çiftlerin adres akrabalık bağları ve adres bilgileri eşleşmemesi için birinin iş yeri adresini diğerinin ise ev adresini yazmasıyla bulundu. Soyismine göre akrabalık taramasında aynı evde yaşayan çiftlerden birinin adres olarak okul ya da dershaneyi gösterdiği, diğerinin ev adresini yazdığı tespit edildi. Çalıştığı kuruma göre yapılan taramalarda bütün işaretler paralel yapı olarak adlandırılan cemaate bağlı okul ve dershanede çalışan öğretmenler olduğu görüldü.

Soruşturma kapsamında, sınavın en büyük şüphelisi olan 100 ve üstü net çıkaran, aralarında akrabalık olan ve iptal edilen sınavın ardından yeniden sınava girmeyen ya da girip de çok düşük puan alan adayların şüpheli olarak ifadeye çağrılmadığı tespit edildi. Bu kapsamda sınava giren 3 bin 229 adayın geçmişe yönelik telefon görüşme kayıtları talep edildi. Bu adayların neden görüştükleri ve bağlantıları incelenecek. Soruşturma kapsamında soruları içerden kimin sızdırdığı da araştırılıyor. Bu kapsamda o dönemde ÖSYM'nin Test Araştırma Merkezi'nde soruları okuyarak dilbilgisi düzeltmelerini yapan Mustafa Asil de ifade verecek.

KPSS GERÇEKLERİ

KPSS 2010 eğitim bilimleri sınavına 279 bin 889 kişi öğretmen olmak için girdi. Sınavda, 3 bin 277 aday 100 ve üstü net yaparak rekor kırdı. 350 aday 120 net yaptı. 100 ve üstü net yapanlardan 324'ü evli çıktı. Çiftlerin 20'si 120 netle tüm soruları doğru cevapladı. ÖSYM sınavı iptal etti. Yerine Ekim 2010'da sınav tekrarlandı. İkinci sınava, ilk sınavda 100 ve üzeri net yapan 3 bin 229 adaydan bin 175'i, 120 net yapan 350 adaydan ise 148'i girmedi. İkinci sınavda sınava girenlerin sadece 76'sı 100 ve üzeri net yapabildi. 100'den fazla net yapabilen aday sayısı ise sadece 2 oldu. 120 net çıkaran ise olmadı. En yüksek puanı alan aday 111 nette kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir