Polis yardımıyla SBS’ye giren öğrencinin puanı

Adana’da babası ve dedesi SBS’ye girmesine izin vermeyince polisi arayarak SBS’ye girebilen kız öğrenci 300.242 puan aldı.

Polis yardımıyla SBS’ye giren öğrencinin puanı

Merkez Yüreğir ilçesinde oturan 14 yaşındaki ilköğretim 8. sınıf öğrencisi H.Ş. SBS'ye girmesine babası Cuma Ş. (42) ve dedesi Ali Ş. (65) izin vermeyince 155 polis imdatı arayarak, polis yardımıyla SBS'ye girmişti. Daha sonra sınav çıkışında ise H.Ş. devlet korumasına alımış bir süre sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in aileyi kızlarını okutma konusunda ikna ederek kız öğrenci tekrar ailesine verilmiş. Dün gece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından SBS sonuçları açıklandı. Polis sayesinde SBS'ye giren H.Ş. 300.242 puan aldı. H.Ş., sınava giren 1 milyon 127 bin 211 öğrenci arasından 750 bin 161. kişi olarak yüzde 77'lik başarı dilimine girdi. H.Ş. il bazında ise 20 bin 728. kişi olarak başarı diliminde yüzde 66'lık dilime girebildi. H.Ş. yaz tatili nedeniyle ailesiyle birlikte memleketi Şanlıurfa'da sınav sonuçların öğrenebildi. H.Ş. muhasebeci olmak istiyordu. H.Ş.'nin aldığı puanla ilgili açıklama yapan Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamat ise eğitim bir ülke için olmazsa olmazlarımızdan birisi olduğunu, ülkenin kalkınmışlığını gösteren önemli bir gösterge olduğunu kaydetti. Selamet, bazı yerleşim bölgelerimizde kültürel olarak özellikle kız öğrencilerimizin belirli bir sınıftan sonra okula devam etmemeleri yönünde bir anlayış olduğunu söyleyerek, "Çalışma, hayat şartlarının zorluğu, çocukların ekonomik olarak gelir getirmek üzere hayata atılması zorunlu kılan nedenler. Gerekse de kız çocuklarının okutulmaması gibi geleneksel ya da kız çocuklarının henüz çocuk yaşta evlendirilmesi gibi durumlardan kaynaklanıyor" dedi.

H.Ş.'nin büyük bir cesaret gösterdiğini ve sınava girmeyi başardığına dikkat çeken Selamet şunları kaydetti:
"Kızımız büyük bir cesaret örneği göstererek, polisten yardım istemiş ve onların da yardımıyla sınava girdi. Bugün sınav sonuçları açıklandı. 300.242 puan aldı. Bu küçümsenecek bir puan değil. Zor şartlarda, aile baskısına rağmen yine de okuluna devam eden bir kızımızın, polisin yardımı sonucu apar topar sınava girmiş bir öğrencimizin verdiği bir hayat mücadelesidir. Bence bu Türkiye Birincisi olmuş kadar önemli bir başarıdır. Bunu önemsemek, öğrencimizin bu azmi ve gayretini takdir etmek gerekiyor. Ben de kendisini bu cesareti ve özverisinden dolayı kendisini kutluyorum. Öğrencimizin sınava girmesine destek olan emniyet güçlerimize teşekkür ediyorum. Okul müdürleri ve öğretmenlerimiz çocuğumuzla yakından ilgileniyor. Ailesi ile de sürekli görüşüyoruz. Tabii anlayışları yıkmak kolay değil. Bir söz var, mermeri delen damlanın şiddeti değil, sürekliliğidir. Bunları sürekli hale getirmek, zihinlerde birer nokta birer nokta bu aydınlanmayı sağlamamız lazım, kalplerde bu aydınlanmayı sağlamamız lazım. Zihniyetin değişimi açısından bunu yapmak zorundayız."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 46 = 56