Özel okul öğrencisine 3750 TL destek başladı

Öğrenci başına, 2 bin 680 TL ile 3 bin 750 TL arasında destek verilecek. Konuya ilişkin tebliği dün Resmi Gazete’de yayımlandı.

ozel okula gidecek ogrenciye 3750 tl destek

Buna göre,

  • okul öncesi eğitim kurumlarındaki 20 bin öğrenciye 2 bin 680 lira,
  • özel ilkokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 220 lira,
  • özel ortaokuldaki 50 bin öğrenciye 3 bin 750 lira,
  • özel lise ve temel lisedeki 110 bin öğrenciye lise için 3 bin 750 lira
  • dershaneden özel okula dönüşen temel liseler için 3 bin 220 lira

destek verilecek.

Bu yıl ilk kez destekten yararlanacak öğrenci sayısı 230 bin olarak belirlendi. Böylece yeni eğitim-öğretim yılında, önceki yıllardakiler de dahil olmak üzere toplam 350 bin öğrenciye destek verilecek.

İllere göre eğitim-öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçimine ilişkin ölçütlerle diğer konular Milli Eğitim Bakanlığı’nca yayımlanacak kılavuzda belirtilecek. Sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre eğitim-öğretim desteği verilecek öğrencilerin illere dağıtımında ise gelişmişlik katsayıları baz alınacak.

Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 aylıklar, eğitim-öğretim desteğinden yararlanabilecek. Destek için illerde okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından daha az talep gelmesi durumunda, bakanlık boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilecek. Eğitim-öğretim desteği, bakanlık bütçesine bu amaçla konulan ödenekten yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.