ÖSYM'den deneme sınavlarında devrim

ÖSYM ölçme kalitesini artırmak amacıyla yeni bir uygulamayı yürürlüğe aldı.

osym'den deneme sinavlarinda devrimÖlçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi  (ÖSYM ) Başkanlığı, açık uçlu sorularla deneme sınavı yapıldığını bildirdi.
2 bin 648 adayın başvurusu alındı

Ankara'da birbirinden farklı okul türünde, 20 okulda öğrenim gören lise son sınıf öğrencilerinden oluşan ve tamamıyla gönüllülük esasıyla 2 bin 648 adayın başvurusu alındı. Sınavın başından sonuna kadar yapılan uygulamada gerçek sınav koşulları uygulandı. Sınav uygulaması, 9 binada toplam 470 görevlinin desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

Sınavda 30 açık uçlu ve 30 çoktan seçmeli olmak üzere 60 soru yer almıştır. Adaylara 120 dakika cevaplama süresi verildi. Bu sınavda açık uçlu sorularda, kısa cevaplı sorular ve cevabı sınırlandırılmış açık uçlu sorular kullanıldı. Bu sayede her iki durum için öğrencilerin muhakeme tarzı ve göstereceği davranışın değerlendirilmesi hedefleniyor. Deneme sınavına katılan adaylardan herhangi ücret alınmadı.

SINAVLA İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Sınav içeriği YGS ile aynı doğrultuda

Sınav içeriğinin, YGS içeriğiyle aynı doğrultuda olduğu belirtilen açıklamada, sınavda Türkçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü ile ahlak bilgisi alanlarından soruların yer aldığı ifade edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir