MEB'den öğretmenlere "Branş değiştirme" düzeltmesi

4+4+4 eğitim düzenlemesi kapsamında zorunlu okula başlama yaşını 66 aydan 69 aya çeken Milli Eğitim Bakanlığı, bir geri adım da norm fazlası sınıf öğretmenlerini eritmek için uyguladığı 'branş değişikliği'nde attı.

MEB'den bir düzeltme de öğretmenlere

Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliği ile Teknoloji Tasarım Öğretmenliğine geçiş yapan sınıf öğretmenleri branşlarına dönebilecek.

MEB, ‘4+4+4’ sisteminin ardından oluşan norm fazlası sınıf öğretmeni sorununu çözmek için geçen yıl bu öğretmenlere, çok tartışılmasına karşın zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği ve teknoloji tasarım öğretmenliğine geçiş hakkı vermişti.

Binlerce sınıf öğretmeni sadece norm fazlası olmaktan kurtulmak için özel eğitim ve uzmanlık gerektiren bu branşlara geçmişti.

Branş değişikliği yapan öğretmenler kararın düzeltilmesi için bakanlığa başvururken, bir yandan da konu yargıya taşındı. Danıştay’da alınan kararda düzenlemelerin yürütmesi durduruldu ve bu öğretmenlere geri dönüş yolu açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı da Bakan Nabi Avcı’nın imzasıyla valiliklere yolladığı genelgede bu öğretmenlerin istekleri doğrultusunda branşlarına geri dönüşlerinin sağlanması talimatını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir