Öğretmene Rotasyonun Ayrıntılarını Bakan açıkladı

Öğretmene rotasyon ve eş durumu atamaları hakkında Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI açıklamalarda bulundu.

Öğretmene rotasyon uygulamasının nasıl hayata geçirileceği ile ilgili bilgiler veren AVCI bazı okullarda 20-30 yıllık öğretmenler bulunduğunu ve bu öğretmenlerin artık yer değiştirmesi gerektiğini, bunun hem öğretmen hem de öğrenci açısından yeni bir heyecan ve motivasyon olacağını belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında, eş olan askerler ve öğretmenlerin atanmaları konusunda centilmenlik anlaşması bulunduğunu dile getiren Bakan Avcı, belli bir rütbeye kadar TSK´nın Millî Eğitim Bakanlığına, belli rütbeden sonra da Millî Eğitim Bakanlığının TSK´ya uyduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi AvcıÖğretmene Rotasyon uygulaması ile ilgili bir yıldır gündemde olan bütün soru işaretleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

Rotasyon 8 yıl olarak belirlendi.

Bakan Avcı, öğretmenlere rotasyonu da içeren Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Mevzuatında yapılacak değişikliklere ilişkin detayları da açıkladı.

Bakan Avcı, öğretmenlerin rotasyonun nedenlerini iyi bildiğini ancak kamuoyunda "insanlar hiç istemedikleri hâlde kaldırılıp dolaştırılacak" gibi bir algının oluşabileceğine dikkat çekerek özellikle büyükşehirlerdeki bazı semtlerde, ilçelerde ve okullarda kilitlenmeler yaşandığını ifade etti.

Bakan Avcı, buna rağmen Ankara gibi bazı şehirlerde ciddi tıkanmaların yaşandığını, bazı okullarda 20 senedir görev yapan öğretmenlerin bulunduğunu söyledi. Dışarıdan gelen genç öğretmenlerin de buralarda görev yapmak istediklerini anlatan Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama okullar kilitlenmiş vaziyette. Buna mukabil başka yerlerde de boşluklar var. Yaptığımız düzenlemeye göre, bu yıl 12 yılla başlıyoruz. 12 yıl ve fazla bir yerde görev yapmış olan öğretmenler, il içinde rotasyona tabii olacaklar. Ondan sonraki yıl 11´e indiriyoruz, ondan sonraki yıl 10´a, ondan sonraki yıl 9´a, en son 8 yıla. Dolayısıyla 4 sene sonra bir öğretmen 8 yıldan fazla bir okulda görev yapamaz kuralını yerleştirmiş olacağız. Böylece öğretmenler arasında bir sirkülasyonu, okulları da rahatlatacak bir sirkülasyonu gerçekleştirmiş olmayı umuyoruz."

Bakan Avcı, 20-25 yıl aynı okulda görev yapmanın, mesleki açıdan da verimliliğe katkıda bulunmadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir