Öğretmen atamaları için adayların dikkatine!

MEB, eğitim kurumlarına ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 40 bin öğretmen atayacak.

MEB Öğretmen Atamaları Başvuru Puanı ve Kontenjan Çizelgesi bu sayfada.

Öğretmen atamaları için adayların dikkatine!Milli Eğitim Bakanlığı (MEB ), belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen atamasını yapacak. MEB, eğitim kurumlarına ilk atama, açıktan ve kurumlar arası yeniden atama ve milli sporcuların ataması kapsamında 40 bin öğretmen atayacak.  Adaylar başvurularını, 6 Eylül 2013 tarihine kadar, elektronik olarak gerçekleştirecek.

Bakanlık, belirlenen branşlar için KPSS'de ilk kez düzenlenen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'ne göre ilk öğretmen atamasını yapacak.

Türkçe,  ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Türk dili ve edebiyatı, tarih, coğrafya, matematik (lise), fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi yabancı dil (Almanca, Fransızca, İngilizce) alanlarına başvuruda bulunacak adaylar, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nin de değerlendirildiği KPSSP121 puan türünde belirlenen taban puana göre başvuracak.

TABAN PUAN VE KONTENJAN ÇİZELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ
Diğer alanlara atanacaklar ise Eğitim Bilimleri Testi'nin ağırlıklandırıldığı KPSSP10 puan türünde taban puana göre başvurularını yapacak.Mezuniyeti birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar ise atanabileceği alan için öngörülen KPSS sonucu esas alınmak üzere sadece bir alana başvuruda bulunabilecek.Adaylar  başvurularını şahsen veya noter aracılığıyla vekalet vererek yapabilecek, başvuru formu çıktısı ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerine onaylatılacak.

En fazla 25 eğitim kurumu tercih edilebilecek

Öğretmen adaylar en fazla 25 eğitim kurumunu tercih edebilecek. Tercihler, aynı il veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecek. İlçe veya il milli eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça adaylar tercih değişikliği yapabilecek. Adaylar, tercih dışı seçenek olarak ''Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum" veya ''Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum'' seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecek.

Atamalar 9-10 Eylül'de yapılacak. Atanan öğretmenler, 11 Eylül'den itibaren tebligat beklemeksizin atandıkları il milli eğitim müdürlüğüne gerekli belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.

87 alana atama
Atamalar 87 alanda yapılacak. İlk atama yoluyla 39 bin 432, kurumlar arası yeniden atama yoluyla 400, milli sporcuların atanması yoluyla 168 öğretmen alınacak.  En çok kontenjan sırasıyla 5 bin 34 ile İngilizce öğretmenliği, 3 bin 953 ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, 3 bin 582 ile ilköğretim matematik öğretmenliği, 3 bin 89 ile Türkçe öğretmenliği için ayrıldı.

Fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenliğine 2 bin 736, rehber öğretmenliğine 2 bin 628, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliğine 2 bin 470, matematik öğretmenliğine bin 979, sınıf öğretmenliğine bin 835, okul öncesi öğretmenliğine ise bin 809 öğretmen atanacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *