ODTÜ birinciliği kaptırmadı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün açıkladığı, 'Üniversiteler Arası Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksi'ne göre, Türkiye'nin en girişimci 50 üniversitesi arasında birinci Ortadoğu ve Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu.

ODTÜ birinciliği kaptırmadı

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performansına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, düzenlenen basın toplantısıyla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklandı. Bakan Nihat Ergün'ün açıkladığı rakamlara göre bu sene, ODTÜ 86 puanla birinci oldu. Verilen bilgilere göre, Sabancı Üniversitesi (85,8) ve Bilkent Üniversitesi (82,7) ODTÜ'yü takip etti. Ergün'ün açıklamalarına göre, ilk 10' a giren diğer üniversiteler ve puanları ise şöyle: Boğaziçi Üniversitesi (76,3), İstanbul Teknik Üniversitesi (72,5), İzmir İleri Teknoloji Üniversitesi (68,1), Özyeğin Üniverstesi (67,4), Koç Üniversitesi ( 61,7), TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (57,0), Hacettepe Üniversitesi (56,7). Bakan Ergün, toplantıda yaptığı konuşmada, en başarılı olan ve en iyi eğitim veren üniversitenin bu endeksle belirlenmediğine, üniversitelerin 'girişimcilik ve yenilikçilik' sırlanmasının bu çalışmayla ortaya çıkarıldığına dikkat çekti. Öğretim üyeleri 50'nin altında olan üniversiteleri, 'Girişimcilik ve Yenilikçilik Endeksine' tabi tutmadıklarını kaydeden Ergün, geçen yıl, endekste 126 üniversitenin olduğunu, 2013'te ise bu rakamın 136'ya çıktığı bilgisini verdi.
 
Teknoloji transfer ofisleri, girişimcilik ve yenilikçilik ve patentler gibi uygulamaların diğer üniversiteleri de harekete geçireceğini dile getiren Ergün, ilk 50 içine giren üniversiteler arasındaki makasın da zamanla daralacağını vurguladı. Ergün, "Bu yukarıdakilerin işlerini daha fazla zorlaştırıyor. Yukarıdakilerin atabileceği adımlar daha sınırlı adımlar. Aşağıdakilerin atabileceği adımlar daha büyük adımlar. Aslında yukarıdakilerin işini zorlaştıran Aşağıdakileri yukarı taşıyan bir sistem. Bu Anadolu'daki üniversiteleri motive eden bir yaklaşım. Burada da görüyoruz. Anadolu'daki üniversiteler motive oluyor." diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.