Milli Eğitim Bakanından ATAMA müjdesi

Bakan Yılmaz, "Şubat'ta 30 bin öğretmenimiz göreve başlayacak. Mülakatları tamamlanırsa 20 bin öğretmen de Ekim'de göreve başlayacak" dedi.

bakan yilmaz'dan atama mujdesiMilli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kurban Bayramı'nın 3'üncü gününde karayolu ile Ankara'dan memleketi Sivas'a geldi. Bakan Yılmaz burada, AK Parti Sivas İl Başkanlığı tarafından Tarihi Sivas Kalesi'ndeki aile çay bahçesinde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Programa Bakan Yılmaz'ın yanı sıra AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Mehmet Habib Soluk, AK Parti İstanbul Milletvekili Ekrem Erdem, Belediye Başkanı Vekili Erdal Karaca, partililer ve vatandaşlar katıldı.

"ZAFER ÖLÜMDEN KORKMAYANLARINDIR"

Burada konuşan Bakan Yılmaz, Türkiye'yi bölmek isteyenlere milletin fırsat vermediğini belirterek, şunları söyledi:

"Bu ülke 15 Temmuz'da adeta uçurumun kenarına geldi. Rabbimizin yardımıyla, halkımızın kendi iradesine sahip çıkma kararlılığıyla uçurumun kenarından döndük. Allah göstermesin uçurumdan düşseydik herhalde tek parça bulabilmek mümkün değildi. Zaten gaye de oydu. Uçurumdan düşen kimse tek parça halinde kalmazdı. Türkiye'yi parçalamak, bölmek istiyorlardı, bu millet ferasetiyle, basiretiyle birliği ve beraberliğiyle buna fırsat vermedi. Allah'a hamdolsun. Özü nedir? Zafer kimindir? Zafer ölümden korkmayanlarındır. O gün gördük değil mi? Ellerinde hiçbir silah yok, tankı, yok, topu yok, helikopteri yok, uçağı yok. İki tane rakip güç değil. Ama bir tarafı size ait olan, devlete ait olan, millete ait olan bütün silahlar ele geçirilmiş, ihanet içerisinde halka karşı kullanılıyor. Bu milletin elinde tek bir silah dahi yok. Ama buna rağmen kazandı. Niye kazandı. Çünkü biz biliyoruz ki, haklı olan kazanır. Bu millet haklıydı, haklı olduğu için de kazandı. Dolayısıyla bu milletin bir bireyi olmaktan dolayı gurur duyuyorum."

"NORM FAZLASI ÖĞRETMENİMİZİ ETKİN KULLANACAĞIZ"

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihraç edilen öğretmenlere değinen Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"28 bin 163 öğretmenin bakanlığımızla ilişiği kesildi. Yaklaşık 20 binin üzerinde de öğretmeni açığa aldık. Onlar hakkındaki incelemelerde devam ediyor. Toplamda 50 bine yakın. Ancak bizim norm fazlası 40 binin üzerinde öğretmenimiz vardı. Ne demek norm fazlası? Bizim öğretmenimiz fakat etkin olarak değerlendiremiyoruz. Norm fazlası 40 bin öğretmenimizle birlikte geçen Şubat ayında aldığımız 30 bin öğretmenimiz vardı. Onlar bu eğitim öğretim yılında başlayacaklar. Dolayısıyla 2016-2017 eğitim öğretim yılında ayrılanlardan daha fazla öğretmen eğitim programımıza dahil olacak. Ve bu arada 20 bin öğretmeni Milli Eğitim camiasına kazandırmak içinde mülakatlar, çalışmalar devam ediyor. Dolayısıyla 40 bin norm fazlası öğretmenimizi etkin kullanacağız. Şubat'ta atadığımız 30 bin öğretmenimizi göreve başlatacağız. Ve 20 bin öğretmenimizi de Ekim ayı içinde mülakatları tamamlanırsa göreve başlatacağız. İstiyoruz ki eğitimde en ufak bir sıkıntı olmadan bu dönemi atlatalım."

Konuşmanın ardından Bakan Yılmaz ve milletvekilleri vatandaşlarla tek tek bayramlaştı. Programda iş isteyen veya çeşitli sıkıntıları olan vatandaşlar tarafından Bakan Yılmaz'a onlarca zarf verildi.