Meslek mi, benim mesleğim mi?

Her yıl milyonlarca öğrenci sınav koşusuna hazırlanıyor.

Meslek mi, benim mesleğim mi?

Yıl boyunca dersler,sınav derken uzun bir maratondan geçiyorlar. Sınavlara hazırlanan gençlerin başarılı olabilmesi için sınavda iyi bir derece almasının yanında, kendi hayatları için doğru bölüm ve meslek seçimleri de çok önemli. Sınava hazırlanmanın dışında, hedeflerini belirleyen , gelecek planı yapıp içsel kaynaklarını iyi kullanan öğrencilerin ilerideki kariyer hayatında daha başarılı ve mutlu olduklarını görüyoruz. Sınavdaki başarısını gelecek hedeflerini belirlerken gösterenler , güzel, mutlu ve verimli bir gelecek oluşturmada bir adım öne geçiyor. Sizde bir adım öne geçmek için , hedeflerinizi belirledikten sonra ne olmak ve nasıl yaşamak istediğinizi kendinize mutlaka sormalısınız..İlk adımınız kendinize bu güne kadar bakmadığınız gözle bakıp tanımaya çalışmak olmalıdır.

Bölüm ve meslek seçiminizi yaparken , öncelikle kendinizi iyi tanımalı ve kendi kriterlerinizi değerlendirmelisiniz. Kendinizi tanıyıp sizi neyin mutlu edeceğini belirledikten sonra bu yoldaki hedeflerinizi çizmelisiniz. Gelecekte yapacağınız meslek , yaşamak istediğiniz hayatla ilgili fikirlerinizi ve hedeflerinizi belirledikten sonra bunu gerçekten istiyor muyum diye tekrar düşünün. İsteklerinizin yanında bunu zevkle yapabilecek miyim , fiziksel ve kişisel özelliklerim bu işi yapmaya uygun mu gibi sorular sorarak tercih ettiğiniz bölüm ve mesleğin size uygun olup olmadığını anlamaya çalışın..

Bununla birlikte gelişen dünyayı takip etmeyi unutmayın .Mutlaka pozitif düşünün ve karamsarlığı bir kenara bırakın.Hedeflerinize ve seçimlerinize önem verin , kararlı olun.

Unutmayın ki kendinize güvenerek almış olduğunuz her karar başarıyı arkasında getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir