Merdiven altı dersanecilik gelir mi?

Bir çok dershane Haziran ayını göremeden kapısına zincir vurmak zorunda kalacak. Zararı hem öğretmenler hem de öğrenciler çekecek.

 dershaneleri ocak ayi endisesi sardi! tehlike zincirleme				Hükümetin dershaneleri kapatma planı gerçekleşirse Ocak ayından itibaren dershanelere yeni kayıt yapılamayacak. Bu durum halihazırda yüz binlerce öğrenciyi sınavlara hazırlayan dershaneleri vuracak. 

Dershaneler maddi sıkıntılarını çözmek için öğretmenleri işten çıkartmak zorunda olduklarını söylüyor. Böyle bir durumdan öğrencilerin etkilenmesi ise kaçınılmaz görünüyor. İmamoğlu: "Merdiven altı tehlikesi başladı."

O yaklaşık 20 yılını eğitime adamış bir eğitimci. Cemil İmamoğlu aceleye getirilen Dershanelerin kapatılma girişiminin doğuracağı sonuçların hesap edilmediğini dile getiriyor.
Dershaneleri ocak ayı endişesi sardı! VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Sınav Dergisi Dershaneleri Beylikdüzü Şb. Kur. Md. Cemil İmamoğlu: "Bu kadar mutsuz paydaşın olduğu bir süreçte, bunların dinlendiği bir süreçte hala bunda neden ısrar ediliyor ben anlamış değilim. Ben bir fizik öğretmeniyim, 4 bin dershanede 4 bin fizik öğretmeni olur. En az senede 100 tane fizik öğretmeninin atandığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda 4 bin fizik öğretmeni sadece dershaneden kaç yılda atanır. Devamında en az bu kadar fizik öğretmeni de atanmayı bekliyor."

Dershaneleri kapatma planı hayata geçirilirse Ocak ayından itibaren dershanelere yeni kayıt yapılamayacak. Bu durum dershaneleri şimdiden zorlamaya başladı.

Cemil İmamoğlu: "Siz öğrencinin verdiği aidatları topluyorsunuz ve giderlerinize harcıyorsunuz. Şimdi bu sene bu artık bittiği için bu para girişi olmayacak. Olmayınca da  kurumlar ciddi anlamda sıkıntı yaşayacaklar."

Dershane sahiplerine göre binlerce kişi daha ilk aydan işsizler kervanına katılacak.

İmamoğlu: "4 bin dershane ki en az ikişer tane personel azaltması yapacak. Önümüzdeki 15 gün içinde yaklaşık 8 bin işsizle tanışacak Türkiye. Devamında Haziran'ı göremeyen maalesef kapatacak olan dershaneler olacak. O dershaneler kapanınca da onların öğrencileri sokakta kalacak."

Eğitimci İmamoğlu'na göre Haziran'dan önce dershaneleri kapanan öğrenciler psikolojik olarak etkilenecek:  

"Psikolojikman o çocukların ayağa kalkmaları çok zor. Çünkü yoğun bir müfredat var. O müfredatın yarıda kaldığını düşündüğümüzde bu öğrencilerin son derece mağdur olacakları bir gerçek."

Eğitimciler, merdiven altı dershaneciliğin de şimdiden başladığını söylüyor.

Dershane Müdürü: "Bir takım bürolar tutulmuş insanların evleri aranıyor. Bazı arkadaşlar tarafından dershaneler kapanıyor artık bize gelebilirsiniz diye. Yalnız bu büroların Milli Eğitim Bakanlığı'nda kayıtları yok." 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir