MEB'den dershanelere yeni düzenleme

Meb, Özel Öğretim Kurumları Standartları Yönergesi'nde, mevzuat değişiklikleri doğrultusunda yeniden düzenlemeye gitti

meb'den dershanelere yeni duzenlemeDershanelerde minimum 20'şer metrekarelik en az 15 derslik olacak.

Her sınıfta en çok 30 öğrenci bulunabilecek.60 kursiyerden fazla olan sürücü kurslarında en ez 2 simülatör bulunacak. 

Tüm özel öğretim kurumlarının bölümleriyle kullanılacak araç gereçlerinin standartlarını belirleyen yönergeye göre, dershanelerde minimum 20'şer metrekarelik en az 15 derslik olacak. En çok 30 öğrenciye bir derslik olacak şeklinde planlama yapılacak.

DİREKSİYON EĞİTİM SİMÜLATÖRÜNÜN KRİTERLERİ 

Yönergede motorlu taşıt sürücüleri kursuna ilişkin düzenlemeler de yer alıyor. Buna göre, direksiyon eğitim ve sınav araçları, çift frenli, çift debriyajlı, tek direksiyon sistemiyle her türlü donanımı sağlam ve trafiğe hazır durumda olacak.

Direksiyon eğitim alanı yerine direksiyon eğitim simülatörü kullanılmak istenmesi halinde her simülatör için en az 20 metrekare simülatör uygulama dersliği düzenlenecek. Kontenjanı 60 kursiyerden fazla olan kurumlarda ise en ez 2 simülatör bulunacak. 

Özel motorlu taşıt sürücü kurslarında,  direksiyon eğitim alanı bulunmuyorsa bütün sertifika sınıflarında kullanılabilecek ve belirlenen özellikleri taşıyan direksiyon eğitim simülatörü bulunduracak.

SİMÜLATÖRÜN DONANIMI ARAÇLARLA BİRE BİR AYNI OLACAK 

Direksiyon eğitim simülatörünün donanımları gerçek araç donanımıyla bire bir ebatlarda olacak. Kabinde ayarlanabilir, koltuk, emniyet kemeri, el freni, direksiyon donanımı, sinyal kolu, silecek kolu, kontak anahtarı yeri ve benzeri donanımlar, gerçek araçlarda bulunan tüm göstergelerle vites kolu, gaz, fren ve debriyaj pedalı, dikiz aynası ve diğer aynalar bulunacak.

Görsel sistem olarak ekranla desteklenmiş, gerçeğe yakın ve farklı ortamlarda, kursiyerin algı ve refleksini ölçen eğitim senaryoları uygulanacak. Kursiyerlere hangi senaryoda ne zaman eğitim verildiği kayıt altına alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir