MEB'de Okullar ne zaman açılacak?

Yüz yüze eğitime başlangıç tarihi 18 milyon İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisi tarafından merakla bekleniyor. Milli Eğitim 2020-2021 takviminde ikinci dönemin 15 Şubat 2021’de başlayacağını paylaştı. Bilim Kurulu Üyesi ve MEB Bakanı Selçuk’tan okulların ikinci dönemde açılmasıyla ilgili kritik açıklamalar geldi. İllere göre kademeli okulların açılması gündemde. İşte okullar ne zaman açılacak? sorusunun cevabı..

MEB okullar ne zaman acilacak? 15 Subat sonrasi yuz yuze egitime il bazinda kademeli olarak%e2%80%a6Salgın hastalığın başladığı günden beri en çok dikkat edilen konuların başında okullar geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı pandemi sürecinde ve Bilim Kurulu okulların açılabilmesi için hassas bir çalışma yürütüyor. Aşılama çalışmalarının başlaması  ve eş zamanlı olarak alınan tedbirlerin sonuç vermesiyle gözler tekrar okulların açılma tarihine çevrildi.

MEB Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla öğrencileri heyecanlandırdı. Boş spor salonu temalı paylaşım yapan Bakan, salgın sona erecek ve sosyal mesafesiz eğitime devam edileceğini ifade etti. Diğer bir yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan okulların açılmasıyla ilgili önemli ipuçları verdi. İstanbul, Ankara gibi illerde vaka sayısının düşüş gösterdiğini belirten İlhan, illere göre değerlendirme yapılması ile ilgili kritik açıklama yaptı. Peki okullar kademeli olarak mı açılacak? İşte yüz yüze eğitim açıklamaları ve okulların açılmasında son durum…

15 ŞUBAT’TA OKULLAR KADEMELİ OLARAK AÇILIR MI?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan okulların açılmasıyla ilgili aileler ve çocuklarını yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Aşılama çalışmalarında öğretmenlerin ikinci grupta olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İlhan, öğretmenlerin aşılanması ile beraber vaka hasta sayısında belli bir seviyeye inerse okulların açılmasını tekrar düşünmek gerektiğinin altını çizdi.

Okulların yüz yüze eğitime başladığı tarihe vurgu yapan Bilim Kurulu Üyesi, kimi öğrencilerin okula gelmeyi tercih ederken kimlerinin  uzaktan eğitimi sürdürdüğünü söyledi. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde de buna benzer bir yaklaşım benimsenebileceğini söyleyen İlhan “ Şu an İstanbul'da, Ankara'da hasta sayısında vaka sayısında yüzde 40'a varan azalmalar var. Anadolu'daki bazı illerimizde bu şekilde olmayabiliyor. İllere göre değerlendirme yapılabilir.” açıklamasında bulundu. Devamında "eğer okulların açılmasına karar verilirse Türkiye genelindeki rakamlara göre bakmak gerekiyor. " ifadelerini kullanan İlhan " İller kendi özelinde değerlendirebilir" şeklinde konuştu.

BAKAN SELÇUK’TAN “ SALGIN SONA ERECEK” PAYLAŞIMI 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla öğrencileri heyecanlandırdı. Boş bir spor salonunun fotoğrafını Instagram hesabından paylaşan Selçuk açıklamasında “ Salgın sona erecek, okullarda sosyal mesafesiz eğitime devam edeceğiz. Okullar arası voleybol maçları yapacağız ve okullarımızın aylardır boş kalan spor salonlarında ilk servis atışını ben yapacağım. Her sandalyede bir öğrenci olacak. Maç bitiminde ıslık çalacağız. Olur mu?" ifadelerini kullandı.

OKULLARDA YARIYIL TATİLİ 21 GÜN OLACAK!

Pandemi süreci sebebiyle zor günlerden geçilen bu dönemde öğrencilerin en az şekilde etkilenmesi için MEB çalışmalarını sürdürüyor. Alınan tedbirlerin sonuç vermesiyle Bakanlık aldığı karar doğrultusunda 2020-2021 yarıyıl tatilinin 15 Şubat 2021 tarihinde başlanmasına karar verildi.

Sömestr veya 15 tatil olarak da bilinen yarıyıl tatiline 2. dönem yapılacak ara tatilde eklenerek öğrencilerin 21 gün tatil yapması kararı alındı. Vaka sayısının gidişatına, hasta sayısı dikkate alınarak 15 Şubat 2021’de okulların yüz yüze mi uzaktan mı açılacağına karar verilecek. İşte 2020-2021 eğitim öğretim yılı MEB takvimi;

LİSE SINAVLARI 2. DÖNEME BIRAKILDI!

22 Ocak Cuma günü birinci dönemin sona ermesiyle karne heyecanı yaşayacak öğrenciler için ölçme ve değerlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağı merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanlığı şube notu bulunmayan ve henüz sınav olmamış İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin karne notlarını ders etkinliklerine katılım puanı ile verileceğini belirtti. Lise öğrencilerinde ise daha farklı bir uygulamaya gidilerek 1. dönem karne notlarının ikinci dönem yapılacak yüz yüze sınavlarla verilmesi kararı alındı. MEB Bakanı Ziya Selçuk katıldığı programda karne dağıtımı sürecine ilişkin dijital karne verilebileceğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir