MEB görevde yükselme sınavı soruları artık açıklanmayacak

ÖSYM MEB sınavlarıyla ilgili bir duyuruda bulundu. Sınav sorularıyla ilgili güzel bir değişlik geldi..

 osym:meb gorevde yukselme sinavi sorulari artik aciklanmayacak				Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM ), Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB ) görevde yükselme sınavını sorularının sınav sonrası yayımlanmayacağını açıkladı.

ÖSYM, sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte değerlendirebilmeleri için her sınavda olduğu gibi soruların yüzde 10’unu sonuçlar açıklandığında kurum internet sitesinde paylaşacak. 

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk Eğitim Sen) ÖSYM Başkanlığı’na gönderdiği 14 Ocak 2014 tarihli yazısı ile 29 Aralık 2013 tarihinde yapılan 2013 Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Yazılı Sınavı’nın (2013- MEB GYS) sorularının yayınlanmasını talep etti.

ÖSYM Başkanlığı’ndan sendikaya 21 Ocak 2014 tarihli cevabında MEB görevde yükselme yazılı sınavı sorularının artık yayımlanmayacağını dile getirdi.

2 Ağustos 2013 tarih ve 28726 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6495 Sayılı Kanun'la sınavlarda sorulan soruların aleniyet kazanması ile bilimsel olarak kaliteli soruların bir daha kullanılamıyor olması, elektronik sınav ve randevulu sınav uygulamasına geçilecek olması ile birlikte artım soru sayısı ve gizliliğinin daha çok önem kazandığını belirten ÖSYM yazısında , “Geçmiş yıllardaki soruların adaylarca bilinmesinin bilimsel olarak da soruların ölçme özelliğini ortadan kaldırıyor olması, soru havuzu oluşturulmasının zorunluluk oluşturması ve soruların gizliliğinin temini bakımından diğer tüm uluslararası kuruluşların da yaptığı gibi sorular sınav sonunda açıklanmamak üzere sınavlarımızda sorulan soruların Bilgi Edinme Kanunu kapsamında istisna sayılması hükmü getirilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı personelinin görevde yükselmesine ilişkin sınavların da bundan böyle ÖSYM tarafından düzenlendiği vurgulanan yazı da, “Bu sınava ait soruların da yayımlanması düşünülmemekte. Kaldı ki, Başkanlığımız, sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirmeleri için her sınavda olduğu gibi soruların yüzde 10’unu sınav sonuçlarının açıklandığında www.osym.gov.tr adresinden paylaşılmıştır.” denildi. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.