LYS mağdurları eşdeğer sınava girdi

(ÖSYM) tarafından bu yıl yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda cevap kağıdı kaybolan 5 adayın mağduriyetinin giderilmesi için eş değer sınav yapıldı.

LYS mağdurları eşdeğer sınava girdi

ÖSYM tarafından bu yıl yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nda 5 adayın cevap kağıdı kayboldu. Konu ile ilgili kamera kayıtlarını tek tek inceleyen ÖSYM, cevap kağıtlarının görevlilerinin ihmali sonucu merkeze ulaşmadığı tespit etti. Tespit sonrası hızlı bir biçimde inceleme komisyonları kurduklarını, aynı hızla ilgili kayıtlar ve tutanakları incelediklerini belirten ÖSYM Sınav Hizmetleri Dairesi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu, “Adayların cevap kağıtlarının beş farklı ilde bulunan beş ayrı salonda görev yapmış salon görevlilerinin ihmali sonucu merkeze ulaşmadığı tespit edilmiştir. Bu görevliler hakkında yasal işlem başlatan ÖSYM Yönetim Kurulu, adayların hak kaybına uğramamaları için eş değer sınav ile adayların sınavlarının tekrarlanması kararını almıştır. Alınan karara istinaden, bu adaylar beş ayrı merkezde, tümüyle bir sınav ortamı oluşturarak kamera kayıtları altında sınavları yenilemiştir. 3 Temmuz Çarşamba günü yapılan bu sınava giren adayların sonuçları da açıklanmıştır” diye konuştu. Basın-yayın organlarında yer alan “LYS’de beş kayıp” haberi üzerine ise Bulduklu, geçtiğimiz günlerde yapılan LYS’lerde bazı adayların cevap kağıtlarının ÖSYM’ye ulaşmaması üzerine, kurumun kanuni yetki ve sorumluluğundan kaynaklanan eşdeğer sınav uygulamasını gerçekleştirdiğini belirtti. Olayın bazı medya organlarının ‘skandal’ ya da ‘acele işe şeytan karıştı’ şeklinde haberin yer almasına üzülerek gözlemlediklerini kaydeden Bulduklu, yapılan uygulamanın bir hatanın telafisi ya da bir skandal olmadığını söyledi.

Bulduklu, “Ülkenin geleceği olan beş gencin hak kaybına uğramalarının önüne geçilmesi amacıyla yapılmış eşdeğer sınavdır” dedi.

“LYS’DE 2 MİLYONDAN FAZLA CEVAP KAĞIDI VE 6 MİLYONDAN FAZLA SORU KİTAPÇIĞI KULLANILDI”

Beş oturum halinde yapılan ve yaklaşık 830 bin adayın girdiği LYS’lerde 2 milyondan fazla cevap kağıdı, 6 milyondan fazla soru kitapçığı kullanıldığını hatırlatan Bulduklu, “Tüm bu evrakların sisteme aktarılması, 100 binden fazla tutanağın incelenmesi işleri 7 gün de tamamlanmış ve sonuçları açıklanmıştır. Sınavın yapıldığı salonlardan sınav evrakının ÖSYM’ye ulaşması, evrakın değerlendirilmesi, kaydedilmesi ve sonuçların açıklanması arasında geçen tüm süreç ÖSYM tarafından geliştirilen yazılımlarla izlenebilmektedir. LYS’lerde de aynı izleme işlemleri sırasında bazı adayların cevap kâğıtlarının kırmızı kutularda olmadığı, cevap kağıtlarının sisteme aktarılması sırasında tespit edilmiştir. Tespit sonrası hızlı bir biçimde inceleme komisyonları kurulmuş, aynı hızla ilgili kayıtlar ve tutanaklar incelenmiştir. Kayıtlarda adayların sınav kurallarına uydukları tespit edilmiştir. Adayların cevap kâğıtlarının beş farklı ilde bulunan beş ayrı salonda görev yapmış salon görevlilerinin ihmali sonucu merkeze ulaşmadığı tespit edilmiştir. Bu görevliler hakkında yasal işlem başlatan ÖSYM Yönetim Kurulu, adayların hak kaybına uğramamaları için eş değer sınav ile adayların sınavlarının tekrarlanması kararını almıştır. Alınan karara istinaden; bu adaylar beş ayrı merkezde ÖSYM’den gönderilen birer görevli ve illerden birer akademisyenin yanı sıra sınavda görev yapması gereken diğer kişileri de görevlendirmiş, tümüyle bir sınav ortamı oluşturarak kamera kayıtları altında sınavları yenilemiştir. 3 Temmuz Çarşamba günü yapılan bu sınava giren adayların sonuçları da açıklanmıştır” şeklinde konuştu.

“HAZIRLANAN SORULAR BİRBİRİNİN EŞDEĞERİDİR VE DAHA ÖNCE HİÇ SORULMAMIŞTIR”

Eş değer sınav kararının 6114 sayılı yasa kapsamında alınıp uygulandığını vurgulayan Bulduklu, açıklamasında şunları kaydetti:

“Geçmişte kaybolan sınav evrakı için ‘Sınavını tamamlayan her aday kullandığı soru kitapçığı ile cevap kâğıdını salondaki görevlilere teslim edecektir. Soru kitapçığı ve cevap kâğıdının salon görevlilerine eksiksiz olarak teslim edilmesinin sorumluluğu adaya aittir. Soru kitapçığı veya cevap kâğıdı eksik çıkan adayın sınavı geçersiz sayılır. Adaylar isterlerse salon görevlilerinin, cevap kâğıtları ile soru kitapçıklarını paketlemelerini izleyebilirler’ kılavuz hükmünü gerekçe göstermek ve görevlilerin hatasıdır demek yerine adayların mağdur etmemeyi seçen ÖSYM’nin adını “skandal” ile yan yana yazan bazı basın organlarının kamu görevini yerine getirdikleri ve tarafsız oldukları söylenemez. LYS’lerde toplam da 260 bine yakın diğer kurumlarda görevli kamu çalışanını kullanarak sınavları yapan ÖSYM’nin kamera ile kayıt uygulaması ile görevli hatasını tespit etmesi ve aday odaklı bakış açısıyla hızlı refleks göstermesi takdir edilmesi gereken bir davranış biçimidir. Ayrıca bu olaylar adayların mağdur olmasının önüne geçilmesi ve adayın geleceğini etkileyecek bir hatanın engellenmesi açısından kamera kaydının ne denli önemli olduğunu da ortaya koymuştur.”

Adaylara yapılan sınavın eşdeğer olması, aynı şeyi ölçmesine bağlı olduğunu kaydeden Bulduklu, “Bu anlamda ÖSYM zaten kapalı dönemde sınavı hazırlarken, çok sayıda soru arasından rastgele seçilen sorularla sınav oluşturmaktadır. Hazırlanan sorular birbirinin eşdeğeridir ve daha önce hiç sorulmamıştır. ÖSYM kendisine yapılan maksatlı tüm saldırılara aldırmadan hak ve adalet anlayışından taviz vermeden çalışmasına devam edecek, bazı kesimleri rahatsız etse de herkesin hak ettiği kadarını alacağı bir sistemden asla taviz vermeyecektir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir