LYS başvurularında hata iddiasına yalanlama

ÖSYM, LYS başvurularında sistem hatası olduğu iddialarını yalanladı

LYS başvurularında hata iddiasına yalanlama

ÖSYM'den LYS başvurularında sistem hatası olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı, her sınav öncesinde olduğu gibi LYS öncesinde de çıkan bu tür haberlerin üzüntüyle izlendiği bildirildi.

ÖSYM Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, basın, yayın organlarında "LYS için giriş bedelini zamanında yatırdıkları halde bazı adayların başvurularını yapamadıklarına" ilişkin haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

ÖSYM sisteminde yapılan her işlemin kaydının tutulduğu ve saklandığı vurgulanan açıklamada, konuya ilişkin daha öncede çeşitli şekillerde gelen talepler üzerine kayıtların incelendiği bildirildi.

15-16, 22 - 23 Haziran tarihlerinde beş oturumda yapılacak LYS'lere2 milyon 31 bin 193 aday katılacağı belirtilen açıklamada, "Sınava katılacak tüm adaylar başvurularını 22 - 29 Nisan 2013 tarihlerinde ÖSYM sistemi üzerinden sorunsuz biçimde yapmıştır" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Haberde iddia edildiği gibi sistemden kaynaklanan herhangi bir sorun söz konusu değildir.2013 LYS başvuruları 22 Nisan - 29 Nisan 2013 tarihleri arasında yapılmış ve sonlanmıştır. Adayların, LYS için bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Başvuruya ilişkin tüm işlemler 2013 ÖSYS Kılavuzunda yer almıştır. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM sisteminde hiçbir kesinti olmamıştır.

Buna rağmen; merkezimiz, bu yıl ilk kez YGS'de başarılı olmuş ancak başvurusunu yapmamış 498 bin adaya 29 Nisan 2013 tarihinde SMS ile bilgilendirmede bulunmuştur. Habere konu parasını yatırıp başvurusunu yapamayan 4 bin 117 adaya da 'Sınav ücretinin yatırdınız. Başvurunuzu tamamlamadınız. Lütfen ais.osym.gov.tr'ye girerek başvurunuzu tamamlayınız' şeklinde ayrı bir SMS bilgilendirmesi yapılmıştır. Ayrıca başvurusunu yapamayan adayların neden başvuramadıklarına ilişkin bir anket çalışması da çağrı merkezi aracılığıyla yapılmış, hiçbir aday sistemden kaynaklandığına ilişkin hiçbir bildirimde bulunmamıştır."

ÖSYM'nin adayların başvurularını zamanında yapabilmeleri için tüm bilgilendirmeleri yaptığı, sonrasında da adaylara neden başvurmadıklarını sorduğu belirtilen açıklamada, "Sorunun sistemden kaynaklandığına ilişkin iddialar gerçek dışıdır. Her sınav öncesinde olduğu gibi, 3 gün sonra yapılacak olan LYS'ler öncesinde de bu tarz haberlerin kamuoyu gündemine getirilmesini üzüntüyle takip etmekteyiz. Adayların ÖSYM internet sitesinde yer almayan hiçbir bilgiye ve açıklamaya itibar etmemesini temenni ediyor, LYS'lere girecek tüm adaylara başarılar diliyoruz" ifadelerine yer verildi.