LYS 2016 Sonuçları açıklandı..

LYS sonuçları az önce açıklandı. Milyonlarca kişinin gözü bugün bu haberdeydi. Merakla beklenen LYS sonuçları nihayet açıklandı.

lysde-son-sinavÖSYM'nin resmi sitesine girerek TC kimlik numarası ve şifre ile kolaylıkla LYS sınav sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. İşte LYS hakkında detaylar...

 

Milyonlarca kişinin beklediği LYS sınav sonuçları nihayet açıklandı. Bugün öğlden sonra açıklanacağı söylenen LYS sonuçlarının biraz geç açıklanması üzerine sosyal medyada yorumlar yağmıştı. Darbe girişimi nedeniyle daha sonra açıklanacağı iddia edilen LYS sonuçları için flaş bir açıklama geldi..

ÖSYM'den yapılan açıklamada LYS sonuçlarının açıklanmasında herhangi bir değişiklik olmadığı, belirtildiği gibi bugün açıklanacağı duyurulmuştu. 18-19 ve 25-26 Haziran tarihlerinde yapılan LYS sonuçlarını ÖSYM'nin resmi hesabından Tc kimlik no ve şifre ile öğrenebilirsiniz..

LYS SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada LYS sınavında iki sorunun iptal edildiği duyuruldu!

18-19 ve 25-26 Haziran 2016 tarihlerinde uygulanan 2016 Lisans Yerleştirme Sınavları (2016-LYS) sonuçları, 18 Temmuz 2016 tarihinde saat 17:45’te açıklanacaktır.

Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adaylara gönderilmeyecek olup adaylar, sınav sonuçlarını  ÖSYM’nin resmi internet adresinden (https://sonuc.osym.gov.tr)  ya da ÖSYM Mobil cihazlarından T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

ÖSYM Yönetim Kurulunca;

18 Haziran 2016 tarihinde yapılan LYS-4 Felsefe Grubu Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 19. sorusunun, mantık dersi öğretim programının “Tanım ve Tanımlanamazlar” ile ilgili 16. kazanımı doğrultusunda hazırlanmış olup soruda bilimsel hata bulunmamasına rağmen mevcut ders kitabında tanımlanamaz üç gruptan sadece ikisi hakkında bilgi verilmesi sebebiyle iptal edilmesine,

25 Haziran 2016 tarihinde yapılan LYS-2 Kimya Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 3. sorunun “B” olarak girilmiş cevabının “E” olarak düzeltilmesine,

25 Haziran 2016 tarihinde yapılan LYS-5 Fransızca Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 33. sorunun “C” olarak girilmiş cevabının “B” olarak düzeltilmesine,

26 Haziran 2016 tarihinde yapılan Türk Dili ve Edebiyat Testinin Temel Soru Kitapçığında yer alan 9. sorunun iptal edilmesine karar verilmiştir.

Her yıl milyonlarca öğrencinin katılım sağladığı üniversite seçme sınavına 2016 yılında da çok fazla katılım sağlanmıştır. Bu yıl içerisinde yapılacak olan tüm sınavlar artık sona ermiştir. Üniversiteye yerleşmek isteyen adayların elenerek elde ettikleri puanlar ile istedikleri fakültelere gidecekleri belirlenir. Ancak bunun için öncelikle vatandaşların yapmaları gereken şey sınav başvurularıdır. Lisan ya da ön lisan programlarını tercih etmeyen isteyen adaylar mart ayında başlayan sınav maratonuna haziran ayında da sürdürürler.

Tüm bunların dışında bizlerin de sağlayacak olduğu bu sistemlerden yararlanabilmek için öncelikle hangi bölüm istediğimize karar vermemiz gerekir. Çünkü haziran ayında düzenlenen Lisans Yerleştirme Sınavı bölüm bölüm yapılır. LYS 1, LYS 2, LYS 3, LYS 4, LYS 5 olarak toplamda beş adet olarak yapılan bu sınavlar neticesinde elde edilen beş tane puan türü ortaya çıkar.

Yabancı dil, matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, edebiyat gibi bölümlere ayrılarak kişilerin isteği üzerinde bu sınavlara katılımı sağlanır. Fakat vatandaşlar olarak bizler hangi bölümü tercih etmek istiyorsak o bölümden bizler dilediğimiz şekilde sınavlara girişimizi sağlarız. Yapılan başvuruların ardından binlerce kişi sınavlara katılım sağlayarak ellerinden geldiği şekilde bir puan elde etmeye çalışırlar. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan bu sınav haziran ayının ikinci hafta sonundan itibaren başlar diğer üçüncü hafta sonu da yapılarak son bulur.

Bu yılda yapılan bu LYS sınavının sonuçları henüz daha açıklanmamıştır. LYS sonuçlarının açıklanması ile beraber tüm adayları artık tercih heyecanı saracaktır. Beklenen ve de binlerce öğrencinin giriş yaparak elde etmiş olduğu puanlar neticesinde bu tercih dönemi başlayacaktır. LYS sonuçları hakkında henüz kesin bir bilgi verilmemiştir. ÖSYM başkanının yapmış olduğu açıklamalar neticesinde 18 Temmuz olarak belirlenen LYS sonuçları ile beraber adaylara duyurulmuştur. LYS sonuçları hakkında bu sonuçların açıklanması ile beraber adaylar da ÖSYM resmi sayfası üzerinden öğrenebilirsiniz.

LYS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından 26 Temmuz- 2 Ağustos 2016 tarihleri arasında adaylar tercihlerini yapabilecekler. Adayların 24 tercih hakkı vardır. Tercih bildirim işlemi tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerde değişiklik yapılması mümkündür.

KİMLER TERCİH YAPABİLİR?

2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede yükseköğretim programları arasından tercih yapma hakkı olan adaylar üç gruba ayrılabilir:

a) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan sınavsız geçiş hakkı bulunmayanlar,

b) 2016-YGS'ye girip 150 veya daha fazla puan alanlardan aynı zamanda sınavsız geçiş hakkına da sahip olanlar,

c) Sadece sınavsız geçiş hakkı bulunanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir