LYS 2013 tercih, kayıt ve ek kontenjan tarihleri

lys-2013-tarihlerÖSYM Başkanı Ali Demir, LYS sonuçlarını açıklarken öğrencilere tercihle ilgili bir müjde verdi.

 

Merakla beklenen LYS sonuçları nihayet açıklandı. ÖSYM sonunda LYS tercih ve yerleştirme sonuçlarını açıkladı.

HABERİN GÜNCELLEMESİ (26 TEMMUZ 2013):

Üniversitelere kayıtlar 2-6 Eylül arasında yapılacak.

http://www.ekonobil.com/egitim/lys-tercih-ve-yerlestirme-sonuclarini-osym-acikladi

2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıtları 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak.

Bu bilgi esas alındığında 2013 ÖSYS ek yerleştirmelerinin Eylül ayının sonunda yapılabileceği öngörülüyor.

Geçen sene Ek tercihler 27 Eylül”de başlamıştı.2013-2014 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan,  yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2013-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirmeler her sene olduğu gibi bu sene de yapılacaktır.

Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, Muhtemelen Eylül Ayı”nın sonunda ÖSYM tarafından açıklanacak olan başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2013-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2013-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna Eylül ayının sonunda ÖSYM”nin osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.

ÖSYM, 2013 LYS tercih sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr'den paylaştı.

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS ) tercih sonuçlarını açıkladı.

LYS sonuçları na göre tercih yapan 1 milyondan fazla üniversite adayı ve aileleri günlerdir 2013 LYS tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyorlardı.

LYS 2013 SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

ÖSYM merakları giderdi ve sonuc.osym.gov.tr adresinden tercih sonuçlarını duyurdu.

Adaylar sonuçları ÖSYM'nin ''http://osys.osym.gov.tr'' ve ''https://sonuc.osym.gov.tr'' adresli internet sitelerinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Üniversitelere kayıtlar 2-6 Eylül arasında yapılacak.

450 BİN ADAY TERCİH YAPMADI

Herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan alan adayların girdiği LYS sonrası tercih maratonu da 18 Temmuz tarihinde son buldu.

Bu kapsamda LYS puanına göre tercih hakkı kazanan 1 milyon 559 bin 466 adaydan 1 milyon 112 bin 451'i bu hakkını kullandı.

Adaylardan 446 bin 995'i ise hiçbir programı tercih etmedi.

Üniversitelere kayıtlar 2-6 Eylül arasında yapılacak.

http://www.ekonobil.com/egitim/lys-tercih-ve-yerlestirme-sonuclarini-osym-acikladi