LGS - Nitelikli okullar lise taban puanları 2020

İyi bir liseye yerleşmek isteyen adaylar nitelikli okullar yüzdelik dilimleri ile taban puanları listesine göre tercih yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında öğrenci alacak okulların kontenjan bilgilerini ve geçen yıla ait yerleştirmedeki en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimleri bilgisini bulunuyor.

LGS sınav maratonun ardından gözler nitelikli okullar lise taban puanları ve kılavuzuna çevrildi. Türkiye'nin 81 ilinde sınava giren öğrenciler iyi bir liseye yerleşmek isterken, nitelikli okullar yüzdelik dilimleri ve kılavuz bilgileri yoğun bir şekilde araştırılıyor.

Tercihlerini yapacak öğrenciler 2020 nitelikli okullar lise taban puanlarını göz önünde bulunduracak. Öğrenciler LGS sonuçları sonrası okulların yüzdelik dilimleri ve kontenjan bilgilerine bağlı olarak tercih aşamasına geçilecek. Peki 2020 Nitelikli okullar lise taban puanları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? LGS lise taban puanları düşer mi, kılavuz ne zaman yayımlanır?

NİTELİKLİ OKULLAR LİSE TABAN PUANLARI 2020: LGS LİSE TABAN PUANLARI AÇIKLANDI MI?

LGS sonuçlarına göre tercih yapacak olan öğrenciler liselerin 2020 taban puanlarını ve yüzdelik dilimlerini araştırıyor. 2020 yılına ait nitelikli okulların lise taban puanları açıklanmadı. Haberimizde, geçmiş döneme ait taban puanlara bakabilirsiniz.

LGS LİSE TABAN PUANLARI DÜŞER Mİ, KILAVUZ NE ZAMAN YAYIMLANIR?

Lise taban puanları ve yüzdelik dilimler araştırılıyor. MEB lise tercih kılavuzlarını henüz yayınlamadı. Sınav sonuç belgesinde yer alan il ve ülke geneli yüzdelik dilim bilgileri, belirli yöntemle belirlenecek. Yüzdelik dilim ve başarı sıralamasına göre adaylar liselerini tercih edebilecekler. LGS kılavuzu tercih dönemine doğru açıklanması bekleniyor.

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair bilgi paylaşmadı. Ancak, geçtiğimiz yıl baz alınırsa LGS sonuçları 24 Haziran'da açıklanmış, 25 Haziran tarihinde tercih tabloları yayımlanmış ve 1-12 Temmuz tarihinde tercihler alınmaya başlanmıştı.

YÜZDELİK DİLİM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yüzdelik dilim, öğrencinin aldığı yerleştirmeye esas puan ile sınava giren tüm öğrencilerin içinde başarı sıralamasını gösteren değerdir.

Yüzdelik dilim öğrencinin sıralamasına yüz,100, sayısı ile bir oran kurulması ve bu sıralamanın yüzdelik olarak ifade edilmesidir. Yani sıralamanın 100 sayısıyla çarpılması ve sınava giren toplam öğrenci sayısına bölünmesidir.

Örnek vermek gerekirse yüzdelik dilimi %10 olan öğrenci sınava giren bir milyon üç yüz bin öğrenci arasından yüz otuz bininci, 130 000, olmuş demektir. Sınavın taban ve tavan puanları o seneki sıvvan koşullarına göre sürekli değişiklik gösterse de okula giriş için asıl gerekli olan değerin sınav sıralaması olduğu dolayısıyla yüzdelik dilim kullanılarak plan kurulması ve tercih yapılması daha doğru olacaktır.

Yüzdelik dilim, sınava giren adayın sınav sonucunda aldığı puan ile sınava giren tüm öğrencilerin bir orana oturtulduğu, bir başarı sıralama yöntemidir. Yüzdelik dilim sınav sonuç belgesinde il ve ülke genelinde olmak üzere iki ayrı şekilde hesaplanarak açıklanır.

İl geneli hesaba katılarak açıklanan yüzdelik dilim, o öğrenciyle birlikte aynı ilde sınava giren öğrencilerin hesaplamaya dâhil edilmesiyle oluşurken; ülke genelinde hesaplanan yüzdelik dilim ise tüm ülkedeki öğrenci sayısı hesabı dahil edilerek açıklanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *