KPSS'ye hazırlananlarda endişe had safhada!

Dershanelerin kapatılıp, dershane öğretmenlerinin sınavsız kamuya alınması durumu KPSS'ye hazırlananları endişeye mahkum etti.

 kpss'ye hazirlananlarda endise had safhada!				Devlet memuru olmanın yolu önce, kamu personel seçme sınavından istenilen konuma uygun puanı alabilmek... 

Sınav zorlu. Pek çok insan bunun için emek harcıyor. Kurslara gidiyor. Ders alıyor... Bakanlık, yasa zoruyla dershane kapatınca, "İşsiz kalanları mülakatla devlette istihdam edeceğim." dedi. Şimdi KPSS'ye hazırlananlar işsiz kalma endişesiyle soruyor: Peki bu sınav niye yapılıyor?

Röportaj 1: "Kadro vermek kadro almak bu kadar kolaysa biz neden yıllarımızı bu sınava veriyoruz."

Röportaj 2: "Bizde artık bu ülkeye katkıda bulunmak istiyoruz artık bu yaşta tüketici değil üretici durumuna geçmek istiyoruz. Çünkü bizi ne yapacaklar."

Devlet memuru olmak için KPSS'ye hazırlanan yüzbinlerce aday, dershane öğretmenlerinin sınavsız olarak kamuya alınmasını kendilerine yapılacak en büyük haksızlık olarak görüyor.

Röportaj 3: "Şimdiye kadar bir dershane de öğretmen olarak çalışıyordum beş yıldır öğretmenlik yaparken bu yıl ilk defa hazırlanmaya karar verdim fakat şimdi dershanede ki öğretmenlerin bir yerlere yerleştirilecekleri söz konusu iken ben çalışmadığım için herhangi bir yere yerleştirilemeyeceğim bu durumda."

Röportaj 4: "Orda ki arkadaşların bir yerlere yerleştirilmesi bu yıl çalışarak da bir yerlere giremeyeceğim anlamına gelmiş olduğu için ben kendimi mağdurun mağduru diye tanımlıyorum."

Saatlerini KPSS'ye hazırlanarak geçirenler büyük bir endişe içinde. Mülakatla devlet kadrolarında istihdam yapılabiliyorsa bu sınav niye var diye soruyorlar?

Röportaj 5: "Her geçen gün başka bir haber, her geçen gün başka bir haber. Ne oldu ne olacak, her zaman bir muammadayız. Yani bizde işin açığı boşa kürek çekiyoruz gibi geliyor işin açığı motivasyon sıfır oldu diyebiliriz."

Atama bekleyen yaklaşık 300 bin öğretmen var. Bunlara her geçen yıl yenileri ekleniyor. Bir yanda burada büyük bir artış varken diğer yandan da yasa zoruyla dershane kapatma sonucu işsiz bırakılacak 50 binden fazla öğretmenin mülakatla alınacak olması toplumdaki endişeyi büyütüyor...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *