Kayıt tarihlerine öğrencilerden tepki

Üniversite kayıtları bayram tatiline denk geldi, öğrencilerden #ÖSYMbayramımızehiretme 'hashtag'i ile tepkili.

Kayıt tarihlerine öğrencilerden tepki

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversite kayıtlarını bayram yoğunluğuna denk getirdi. Bilet bulmakta zorlanacaklarını belirterek öğrenciler, kayıt tarihinin değiştirilmesini istiyor. Twitter'da #ÖSYMbayramımızehiretme 'hashtag'i ile kampanya başlatan öğrenciler, dört gözle ÖSYM'den gelecek cevabı bekliyor. Bu yıl üniversite sınav sonuçlarını erken açıklayan ÖSYM, üniversitelere kayıt tarihini de erkene aldı. Geçen yıllarda eylül ayında yapılan kayıtlar bu sene 12-20 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ramazan Bayramı tatili ise 8 Ağustos Perşembe günü başlayacak. Çoğu aile, bayram tatilini yaz tatili ile birleştirerek yakınlarını ziyaret edecek ya da turizm beldelerine giderek dinlenmeyi tercih edecek. Tatile çıkanların çok olduğu dönemlerde otobüs ve uçak bileti bulmak sorun oluyor. Şimdiden kayıt telaşına düşen öğrenciler Twitter'da #ÖSYMbayramımızehiretme 'hashtag'i ile bir kampanya başlattı. Üniversite adayları ile yakınları, kampanyaya büyük destek verdi. Söz konusu kampanya Twitter'de en çok konuşulan ilk 5 konu arasına girdi.

Üniversite adaylarından Merve Karaoğlan, ÖSYM'nin kayıt tarihini değiştirmesini ya da kayıt süresini uzatmasını istedi. Karaoğlan, "İkamet ettiğim yere yakın bir üniversiteyi kazanırsam sorun çıkmaz, babamın aracıyla gideriz ama uzak bir yeri kazanırsam mutlaka uçak ya da otobüsle gitmek zorundayım. Şimdiden kayıt stresi yaşıyorum." dedi.

Mustafa Demir ise şunları söyledi: "Kayıtların daha erken başlamasını veya kayıt tarihinin ertelemesini istiyoruz. Bütün sene çalıştık. Bizim de tatil yapmamız gerekiyor, tatil de o zamana geliyor. Tatilimiz bölünecek, ailecek perişan olacağız. Bilet bulmak da ayrı bir sorun olacak. Bu kararın gözden geçirilmesini istiyoruz."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir