Karne Takdirli mi, teşekkürlü mü olacak? Nasıl hesaplanıyor

Türkiye’de 22 Ocak 2016 Cuma günü tüm lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri tatile girecekler.. Karneler takdirli mi yoksa teşekkürlü mü olacak? sonucunu öğrenciler kadar velilerin de heyecan içinde bekliyorlar.

Karne gününden önce online hesaplayarak takdir - teşekkür belgesi alıp alamayacağınızı, eğer alacaksanız nasıl hesaplandığını bilmek isteyebilirsiniz.

takdir tesekkur hesaplama islemi nasil ve nereden yapilir?Uzun bir dönemin sonuna geldik ve yepyeni bir dönem için tatile girmeyi beklemekteyiz. Yediden yetmişe tüm öğrencilerin kış ortasında girecek oldukları yarıyıl tatili olarak da adlandırılan sömestr tatiline sayılı günler kaldı. Öğrenciler çok çalıştılar ve çok yoruldular. Eylül ayında başlayan maratonun son haftasında bulunmaktayız. İyi kötü öğrenciler sınavlara girdiler. Belli sonuçlar aldılar. Artık tatil heyecanı tüm yurdun gençlerini sardı. Çünkü yarıyıl tatili çok soğuk günlerde öğrencilerin okula giderken zorluk çekmemesi için ve de öğrencilerin dikkatini toplamak, onların çalıştıkları bir dönem sonunda rahatlatmak ve dinç bir şekilde eğitim hayatlarına devam etmeleri için yapılmıştır.

Nasıl hesaplanıyor?

Okulun son günü olan 22 Ocak Cuma günü öğrenciler bir de karne alacaktır. Tüm yıl boyunca çalışıp, uğraşıp, didindikleri eğitim hayatlarının sonucunda tatile girmek için not durum çizelgesi görevi yapan bu karne öğrencilerin bir dönem içerisinde girmiş oldukları sınavlarda aldıkları puanların ortalamalarını yansıtır.

Ülkemiz eğitim sisteminde herkesin de bildiği üzere ilk okuldan başlayan ve lise döneminin sonuna dek ders yılı bitiminde öğrencinizin durumu hakkında detaylı bilgi edindiğiniz karnenizin yanına bir de ek olarak başarı belgeleri verilmektedir. Takdir ve teşekkür belgeleri olarak adlandırılan bu belgeler öğrencinin ders yılı içerisindeki not durumu ve okul içerisindeki durumu sonucu verilmektedir. Okul genel not ortalaması 85 üstü olan öğrencilere takdir belgesi verilirken, 70.00-84.99 arasında bir sayıya gelen ortalama olduğunda da öğrenci teşekkür belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Öğrenciler bu nedenle çok heyecanlı olurlar. Ancak artık öğrenciler e-okul sistemi sayesinde karne dağıtımından önce notlarını görebilmektedir. Çünkü karne denilen bu belge e-okul sistemine yansıyan notların ellere verilmiş halidir. Öğrenciler bu nedenle ister telefondan ister de bilgisayarlardan bu notları öğrenebilmektedirler. Bu esnada öğrencileri meraka sokan şey ise karnelerinin yanlarında her hangi bir belge alıp almadıklarıdır.

Öğrencilerin Cuma günü alacak oldukları karneler de ki notları onların sınavlarda almış oldukları puanların ortalamasıdır. Ancak öğrenciler bu karnenin yanında bir de başarı puanlarına göre bazı belgelerle ödüllendirilirler. Bu belgeler öğrencinin aldıkları puanların en genel ortalamasına göre öğrencilere verilir. Ve de bu belge e-okul sisteminde yer almaz. Bu nedenle asıl heyecan bu belgeyi acaba alabildim mi heyecanıdır.

Öğrencilerin not ortalaması gördükleri ders saatleri ile çarpılıp bölünerek elde edilen sonuç takdir ya da teşekkür alıp alamayacaklarını gösterir. Her öğrenci tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını ise öğrenciler internet sistemini kullanarak meraklarını giderebilirler. Çünkü son zamanlarda ortalama her öğrencinin sıklıkla kullanmış olduğu bir uygulama olan Takdir Teşekkür Hesaplama internet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Öğrenciler hangi belgeyi almayı hak kazanmışlarsa bu hesaplama sayfasına giriş yaparak birkaç işlemi gerçekleştirerek öğrenebilirler.

Öğrenciler internete erişim sağlayabildikleri her ortamda kolay bir şekilde bu sistemden yararlanabilirler. Dolayısıyla takdir mi yoksa teşekkür mü alabileceklerini hesaplayabilirler.

Öncelikle bu işlemden yararlanmak için bazı ufak tefek aşamaları atlatmaları gerekir. Bunlardan ilki ise sayfaya giriş yapmaktır. Ardından karşılarına açılacak olan sayfada not ortalamalarını ve derslerin haftada kaç saat görüldüğünü işaretlemeleri gerekir. Sonrasında ise tek bir tuşa basarak dakikasında kolayca hangi belgeyi alacaklarını öğrenebilirler. Böylece son güne kadar meraklarını gidermiş olurlar.