’Karne korkusu’ kötü alışkanlıklara itiyor

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. H. İrfan Bayram, karne korkusunun çocukları kötü alışkanlıklarına ittiğini belirterek, ailelere uyarılarda bulundu.

’Karne korkusu’ kötü alışkanlıklara itiyor

Özel Avrupa Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. H. İrfan Bayram, ailelerin zayıf karne getiren çocuklarına iyi telkinlerde bulunmalarını ve baskı yapmamalarını istedi. "Çocuklara motive edici sözler söylenmelidir" diyen Dr. H. İrfan Bayram, "Tahmin ediyorum ki çocuklar yeterince çalışmışlardır. Aileler çocuklara baskı uygulamaktansa çocukların güvenlerini artıracak motive edici sözler söylemeli, ileride daha başarılı olacaklarını belirtmelidir. Çocuk zayıf aldı veya karnesi kötü diye aralarındaki mesafeyi bozmamalı, çocukları kırmamalıdırlar. Yapıcı telkinlerde bulunmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

"BASKI, ÇOCUĞU KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA İTER"
Ailelerin çocuklara yaptığı baskının çocuklarda kötü alışkanlıklara sebep olabileceğini belirten Bayram, "Çocuğa baskı yaparlarsa veya kırıcı olurlarsa çocukla aile arasındaki iletişim bozulur. Çocuk belki kötü alışkanlıklar edinir. Çocuğun şevki kırılır, çalışacaksa da çalışmaz. Çocuğa yapıcı telkinlerde bulunmak, moralini bozmasına engel olmak, daha iyi çalışması için daha iyi ortamlar hazırlamak ve çalışamamasının, başarılı olamamasının nedenini tespit edip ona göre bir yöntem uygulamak daha doğru olacaktır" şeklinde konuştu.

Bayram, baskının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini ise şöyle açıkladı:
"Yapıcı telkinler yerine yıkıcı telkinler olursa çocuk ilerde daha başarısız olur ve kendine güvenini kaybeder. Çocuğun eğitim görme şansı azalır. Çocuk agresifleşir, aileyle iletişimi bozulur, çevresiyle iletişimi bozulur. Kötü arkadaşlar edinir ve kötü etki altında kalır."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *