İşitme engellilerden işaret diliyle konser

Kepez İşitme Engelliler İlkokul ve Ortaokulundan mezun olan öğrenciler işaret diliyle konser verdi.

İşitme engellilerden işaret diliyle konser

Kepez İşitme Engelliler İlkokul ve Ortaokulu mezuniyet töreni Erdem Beyazıt Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Okul müdürü Niyazi Arşın, törende yaptığı konuşmada, 2012-2013 eğitim öğretim yılının cuma günü sona ereceğini, mezun olacak 16 öğrenciye tören düzenlediklerini söyledi. Arşın, 8 yıl önce okula başlayan öğrencilerin bugün liseye başlayacak seviyeye geldiğini belirterek, "Engelli çocukları hayata hazırlamak, geleceğe umutla bakabilmeleri için eğitim verdik. Annelerin babaların 'ben öldükten sonra çocuğum ne olacak' sorusuna elimizden geldiği kadar çare bulmaya çalıştık" dedi.

Engelli öğrencilerin ailelerinin yalnız olmadıklarını, bütün toplumun onlara destek verdiğini aktaran Arşın, 2 yıldır Kepez'de "Engeliniz Engelimiz" projesiyle engelli ve engelsiz çocukları bir araya getirerek bir hafta empati programı düzenlediklerini bildirdi.

Konuşmaların ardından mezun olan 16 işitme engelli öğrenci öğretmenlerinin yönlendirmesiyle halk oyunları gösterisi sundu. Öğrenciler daha sonra matematik öğretmeni Mustafa Sulubulut yönetiminde işaret diliyle 5 şarkı söyledi. Mezuniyet töreni kıyafetlerini giyen öğrenciler keplerini fırlatarak, aileleriyle doyasıya eğlendi.

Sulubulut, törenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada Kepez İşitme Engelliler  Ortaokulunda 2,5 yıldır görev yaptığını, işaret dilini öğrencilerden öğrendiğini kaydetti. Öğrencilerden ayrıldığı için üzgün ancak öğrencilerinin liseye geçtiği için de mutlu olduğunu dile getiren Sulubulut, "Okulda ilk defa böyle bir program düzenledik. İşitme engelli öğrenciler işaret diliyle şarkı söyledi, gurur duyuyoruz" diye konuştu.