'İş garantili okul' reklamı yapan liseye ceza

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 'İş garantili okul' reklamı yapan sağlık liselerine 3 aya kadar kapatma cezası verilecek.

'İş garantili okul' reklamı yapan liseye ceza

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sağlık alanında yaşanan personel eksikliği nedeniyle son yıllarda sayıları giderek artan ‘özel sağlık meslek liselerini' gözetim altına aldı. Bakanlık, valilikleri gönderdiği uyarı yazısı ile ‘iş garantili okul’ ve ‘4 yıl sonra işi hazır olan okul, işiniz hazır’ gibi ifadelerle reklam ve ilan veren Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerini denetmesini istedi. Yapılan bu tür reklamların doğru olmadığını, veli ve öğrencilerin yanıltabileceğini belirten bakanlık, bu okullara 15 günden az olmamak üzere 3 aya kadar kapatma cezası verilebileceğini belirtti.

Türkiye'de 2013-2014 eğitim öğretim yılında özel sağlık meslek lisesi sayısında ciddi artış gözlendi. 7 Bakanlık verilerine göre geçen yıl ülkemizde 100’den fazla Özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesi açıldı. Yıllık öğrenim ücreti 4 bin ile 7 bin lira arasında değişen sağlık meslek liseleri iş garantisi ile öğrenci alacakları konusunda reklam ve ilanlar veriyor. Sağlık alanında yaşanan personel eksikliği nedeniyle vatandaşlarda da bu tür okullara yoğun ilgi gösteriyor. Özel sağlık meslek liseleri reklam panoları ve tanıtım programları ile kendilerini tanıtıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü konu ile ilgili 81 il valiliğine ‘Özel Anadolu Sağlık Meslek Liseleri’ başlıklı bir yazı gönderdi. Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük imzası ile gönderilen yazı da son yıllarda personel açığı nedeniyle sayıları giderek artan Özel Sağlık Meslek Liseleri’nin mercek altına alınması istendi. Birçok ilde faaliyette bulunan Özel Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin veya henüz açılış izni almadığı halde tanıtım faaliyetlerinde bulunan girişimcilerin reklam ve ilanlarında ‘yüzde 100 iş garantili okul, 4 yıl sonra işi hazır olan okul, işiniz hazır’ gibi ifadelerin yer aldığı belirtilen yazı da, bazı okulların bu gibi ifadelerle ilan verdiklerine ilişkin bazı duyumlar ve bakanlığa gelen şikayetler bulunduğu belirtildi.

MEVZUATA AYKIRI DAVRANAN OKULLAR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMALI

Sağlık Bakanlığı’ndan Türkiye'nin önümüzdeki yıllara ilişkin sağlık personeli ihtiyacına yönelik olarak sayısal bilgilerin alındığı ifade edilen yazı da, “Alınan sayısal bilgilerden; şu anda resmî ve özel sağlık meslek liselerinde okuyan öğrencilerin ve yeni kayıt yaptıracakların mezun olduklarında tamamının istihdamının mümkün olmadığı görülmektedir. Bu nedenle yapılan bu tür reklamların doğru olmadığı, veli ve öğrencileri yanıltabileceği değerlendirilmektedir. Bilindiği üzere 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 7’nci maddesinde ‘Özel öğretim kurumları, reklam ve ilana ilişkin gerekli şartların yerine getirilmemesi halinde, davranışın ağırlık derecesine göre 15 günden az olmamak kaydıyla 3 aya kadar geçici olarak kapatılır.’ hükmü ile aynı Kanunun 11'inci maddesinde ‘Kurumlar, ancak amaçlarına uygun tanıtıcı mahiyette reklam ve ilan verebilirler. Bu kurumlar reklam ve ilanlarında gerçeğe aykırı beyanlarda bulunamazlar ve televizyonda reklam ve ilan yapamazlar.’ hükümleri yer almaktadır.” ifadelerine yer verildi.

81 il valiliğinden bu kapsamda şehirlerinde bulunan özel sağlık meslek liselerinden veli ve öğrencileri yanıltmaya yönelik gerçek verilere dayanmayan ilanlarda bulunanların tespit edilmesi istenen yazı da şu ifadeler yer aldı; “Gerçek verilere dayanmayan ilanlarda bulunanlar tespit edilmeli. Bakanlığımızdan açılış izni almadığı halde bu tür yanıltıcı tanıtımlarla mevzuata aykırı olarak öğrenci kaydetme girişiminde bulunan okul girişimcilerine yönelik gerekli inceleme ve ihtiyaç duyuluyorsa soruşturmaların yaptırılarak sonucundan 2 Ağustos 2013 tarihine kadar Valiliğiniz görüşüyle birlikte ivedilikle Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir