İlkokul müfredatına 'Akılcı İlaç Kullanımı' geliyor

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaparak, ilköğretim okullarının müfredatında bir konunun "akılcı ilaca" ayrılmasını istiyor

ilkokul mufredatina 'akilci ilac kullanimi' geliyorSağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, her ilacın özünde zehir olduğunu ve gereksiz kullanıldığında yarardan çok zarar getireceğini söyledi.

Gürsöz, ilacın doğru hastalık için doğru zamanda ve yeterince kullanılmasının "akılcı ilaç" olarak tanımlandığını belirterek, bu bilincin oluşturulması için birçok kurumla işbirliği yapmayı planladıklarını bildirdi.

Farkındalık kazandırılmasında eğitimin şart olduğunun altını çizen Gürsöz, bu kapsamda hekim, eczacı ve tıbbi ürün ile ilaç tanıtımı yapan mümessillere yönelik eğitimlerin dışında, akılcı ilaç kullanımına yönelik bilincin küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini savunduklarını kaydetti.

Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yapmayı planladıklarını açıklayan Gürsöz, "Milli Eğitim Bakanlığımız ile yaygın, örgün eğitim kapsamında ilköğretim düzeyinde akılcı ilaç kullanımının müfredata girmesi için ortak bir çalışmamız olacak" dedi.

Eğitim kurumlarında verilecek eğitimlerin içeriğine yönelik henüz bilimsel bir çalışma yapılmadığını aktaran Gürsöz, "Bu konuda henüz çalışma yok, ancak öngörümüz, çocukların hayatı tanıdığı, çevreyi ve trafik kurallarını öğrendiği hayat bilgisi dersi kapsamında bir ünite bu konuya ayrılabilir ya da hikaye olarak işlenebilir" diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir