Hafta sonu 3 sınav yapılacak

Lisans Yerleştirme Sınavları'nın son iki sınavı ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) hafta sonu gerçekleştirilecek.

Hafta sonu 3 sınav yapılacak

Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans  Yerleştirme Sınavları'nın son iki sınavı ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk  Sınavı (PYBS) hafta sonu yapılacak.  Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek LYS'ler  saat 10.00'da başlayacak. Cumartesi günü gerçekleştirilecek Fen Bilimleri  Sınavı'na (LYS-2) 388 bin 361 aday girecek. Sınav tek oturumda uygulanacak ve 135  dakika sürecek. LYS-2'de, fizik, kimya ve biyoloji testleri yer alacak. Testlerde  30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecek.
 
Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) ise Pazar günü yapılacak. Sınava 751  bin 454 aday katılacak. Sınava tek oturumda uygulanacak ve 120 dakika sürecek.  LYS-3'te, Türk dili ve edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer alacak. Türk dili  ve edebiyatı testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek.  Coğrafya-1 testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi  verilecek.
 
Adayların sınava gelirken yanlarında sınava giriş belgeleriyle  fotoğraf ve TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları  gerekiyor.
 
Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan aday, mazereti ne  olursa olsun LYS'ye alınmayacak. Bir aday, bu belgeleri yanında olmadığı halde  sınav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularının veya ÖSYM  temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile adayın  sınavı ÖSYM Başkanlığınca geçersiz sayılacak.
 
PYBS de Pazar günü yapılacak
Milli eğitim Bakanlığınca (MEB) 5, 6, 7, 9, 10 ve 11'inci sınıflara  yönelik  gerçekleştirilecek olan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı da (PYBS),  22 Haziran Pazar günü saat 14.00'da yapılacak.
 
PYBS, tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 14.00'da merkezi  sistemle aynı anda başlayıp, tek oturum olarak yapılacak. Sınavda 100 soru  sorulacak, sınav süresi 120 dakika olacak.
 
PYBS sonuçları, 21 Temmuz'da açıklanacak. Sınava giren öğrenciler,  6-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak tercihlerini  yapacak. Yerleştirme sonuçları ise 25 Ağustosta açıklanacak. (Milliyet)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *