F.Gülen'in okullarında, velilere senetli şantaj

Gülen grubuna bağlı okul ve dershaneler, çocuklarını buralardan almak isteyen ailelerin önüne senetleri koyup dönem sonuna kadar vermedikleri eğitim ücretini toplu talep ediyor. Kabul etmeyen aileler ise icraya veriliyor

gulen-okullariBaşbakan Tayyip Erdoğan'ın gittiği her ilde cemaatin dershane ve okullarını kastederek, "Bunların dershane ve okullarında okuyan çocuklarınız varsa buralardan alın" çağrısı üzerine çocuklarını bu kurumlardan almak için harekete geçen aileler, Gülen grubunun senet oyunuyla karşılaştı. Öğrencilerin dershane ve okullarından ayrılmasının önüne geçmek isteyen cemaatin, ailelerden dönem sonuna kadar vermedikleri eğitimin parasını toplu olarak talep ettiği öğrenildi.

Fethullah Gülen'e ait eğitim kurumlarının, 2014 Haziran ortasında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı ile kapanacak olan dönem sonuna kadar vermedikleri 3 aylık eğitimin ücretlerini, çocuklarını almak isteyen ailelerden toplu olarak talep ettikleri ortaya çıktı. Cemaatin bu şantajlarına rağmen çocuklarının kaydını alan ailelerin senetlerinin de yine bu kurumlar tarafından icraya verildiği tespit edildi.

'YÜZDE 50 ÖĞRENCİ KAYBEDECEKLER'
Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça da ailelere senetle baskı uygulanarak öğrencilerin bu eğitim kurumlarında kalmaya zorlandığını ifade ederek şunları anlattı: "Bu konuda ailelerden çok sayıda şikâyet alıyoruz. Aileler çocuklarının kayıtlarını bu kurumlardan başka kurumlara almak istediklerini ama önlerine konulan senetler nedeniyle bunu yapamadıklarını söylüyor. Kanuni prosedüre göre dershaneler öğrenciye verdikleri dersin ücretini hesaplayıp geri kalanını iade etmek zorunda. Bunu kanun, öğrencinin sınava hazırlanması gibi şartlara bağlıyor.

Babanın tayini çıkması veya öğrencinin sınava hazırlanmaktan vazgeçtiğini beyan etmesi halinde de paranın iadesi gerekiyor." Öğrencilerin gelecek sene de dershane ve özel okula gideceklerini ifade eden Akça, "Bu gruba ait dershane ve özel okullara önümüzdeki yıl için kayıt yaptıran birçok ailenin de yine şimdiden müracaatta bulunarak kayıtlarını iptal ettirdiklerini öğrendik. Yeni dönem başlamadığı için bu konuda ailelere bir yaptırım uygulayamıyorlar. Bize gelen bilgilere göre önümüzdeki yıl bu gruba ait okul ve dershanelerde yüzde 50'ye yakın bir boşalma olacak" diye konuştu.

Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran ise bu kurumlardan çocuklarını almak isteyen ailelerin kalan döneme ait para ödememek için geçerli bir mazeret sunmak zorunda olduklarına dikkat çekerek, "Ailelerin dershanelerden senetlerini alabilmeleri için 'Benim çocuğum artık dershaneye devam edemeyecek kadar ağır hastadır. Biz tayin olduk. Bu parayı ödeyecek gücüm yok' gibi geçerli bir mazeret sunmaları ve bunu belgelendirmeleri lazım. Yoksa parayı ödemek zorunda kalırlar" dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 88 = 92