'Gezici Bilim Müzesi' Edirne'de

Bahçeşehir Koleji sosyal sorumluluk projesi kapsamında ‘Gezici Bilim Müzesi’ TIR’ı Margi AVM’de Edirneli çocukların ziyaretine açıldı.

'Gezici Bilim Müzesi' Edirne'de

Gezici Bilim Müzesi’nin sabah saatlerinde başlayan etkinliğine yüzlerce öğrenci katıldı. Bahçeşehir Koleji’nin sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya koyduğu proje çerçevesinde Gezici Bilim Müzesi’nde öğrencilere; uçakların nasıl havada kaldığı, akciğerlerin soluk alma vermesindeki durumu, sürtünme kuvveti, 9 basamaklı sayıların hızlı bir şekilde çarpılma yöntemi, plazma kürelerden gelen enerjilerle elektrik kullanmadan floresan lamba yanması gibi birçok konuda çeşitli deneyler öğrencilere gösterildi.

Türkiye’nin çeşitli illerinde çocuklarla buluşan ‘Gezici Bilim Müzesi’ Bilim TIR’ı, 3-4 Haziran tarihlerinde 11.00-17.00 saatleri arasında Margi AVM’de Edirneli çocukların ziyaretine açık kalacak. Bilim TIR’ı, 58 günde 16 ilde çocuklara fizik, kimya gibi derslerde deneyler yaparak, meraklarını uyandırmayı ve bu dersleri öğretmeyi amaçlayarak Türkiye’yi dolaşarak Edirne’ye geldi.

Özel Edirne Bahçeşehir İlkokul ve Ortaokul Müdürü Mahmut Boztürk, amaçlarının öğrencilere bilimsel teknolojik çalışmalar hakkında az da olsa bilgiler vermek olduğunu belirterek, “Gezici TIR’ımızın amacı tüm Edirnemiz'deki öğrencilere bilimi sevdirmek ve onların yakından incelemesine karşı hizmet vermektir” diye konuştu.

Edirne Milli Eğitim İl Müdürü Hüseyin Özcan konuyla ilgili olarak eğitim sistemlerindeki amaçlarının araştıran, sorgulayan, düşünen ve bilime meraklı gençler yetiştirmek olduğunu söyledi. Özcan, “Bu etkinlikleri destekleyerek, bu tarz bilimi ön plana çıkaran etkinlikleri önemli buluyoruz. Bahçeşehir eğitim kurumlarını da takdir ediyorum, nerede bir sosyal sorumluluk projesi var, Bahçeşehir Koleji orada bilimle ilgili etkinliklerde kendilerini ortaya koyuyorlar. Bahçeşehir Koleji’ne teşekkür ederek, ben kalıcı bir bilim müzesini yapılmasını arzu ediyorum. Biz konuda destek veririz, yerel yöneticilerimizin de desteğiyle, kalıcı bir bilim müzesinin Edirne’ye yakışacağını düşünüyorum” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu da belediye olarak bilime çok önem verdiklerini belirterek, “Milli eğitim müdürümüzün bahsettiği kalıcı bilim müzesi içinde, başka müzeler olarak da yerel yönetim olarak, her zaman elimizden gelen desteği veririz. Önemli olan bilimsel çalışmalarımızın toplumda yaygınlaşması. Edirne’de de zaten böyle bir sorunumuz yok, bilime karşı kafa yoran gençlerimiz çok fazla bu etkinlikte emeği geçen Bahçeşehir Kolejine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Öğrenciler TIR’ı gezerek çeşitli bilimsel etkinliklerin nasıl yapılığını öğrendiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir