Erzurum'un dadaşları için bir ilk gerçekleşiyor..

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi, Erzurum’daki Turizmin toplumsal boyutunu araştırma konusu yaptı. Arş. Gör. Büşra Sönmez'in Genel ve kış Turizmi için yaptığı Bilimsel Araştırma, diğer iller için de ses getireceğe benziyor.

erzurum-da kis-turizmi-arastirmasi2011 Kış Olimpiyatları ile ayrı bir boyut kazanan kış turizmi, ekonomik ve sosyokültürel anlamda birçok değişimi de beraberinde getirdi. Kış turizmi, son yıllarda gösterdiği yükselişle şehrin en önemli olgularından biri haline geldi. Bu durum, turizmin Erzurum’da meydana getirdiği sosyal, ekonomik ve çevresel değişikliklerin de anlaşılmasını zorunlu kıldı. Özellikle Erzurumluların turizme yönelik görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar, yoğunluk kazandı.

ERZURUM’DAKİ TURİZM için AKADEMİK bir ÇALIŞMA

Bu kapsamda Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyelerinden Doçent Doktor Fatma Geçikli ve Araştırma Görevlisi Büşra Sönmez, Erzurumluların turizme yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla akademik bir çalışma yapıyor. Erzurum’da yaklaşık 1000 kişiye uygulanacak ankette, öncelikle halkın sahip olduğu turizm bilgisi, turizmden elde ettikleri kişisel fayda ve ‘Erzurumluluk, Erzurum’da yaşamak’ gibi olgulara olan duygusal bağlılıklar belirleniyor. Ankete katılan kişilere, Erzurum’da yerel gelenekler, akrabalık ilişkileri, Erzurum’da yaşamak, Erzurumlu olmak ile ilgili görüşleri soruluyor. Bu sorularla, halkın bu konulardaki tutumlarının turizme yönelik görüşleriyle ilişkisinin ortaya konması amaçlanıyor.

DADAŞLAR İLLERİNDEKİ TURİZMİ NE KADAR DESTEKLİYOR?

Bunun yanısıra turizmin Erzurum’daki ekonomik, çevresel ve kültürel etkileri, çeşitli turizm faaliyetleri ve gönüllü tanıtım hakkındaki görüşleri sorulup cevap isteniyor. Erzurumluların, kış turizmini ne kadar desteklediklerine yönelik sorular sorularak cevaplar not ediliyor. Erzurum’un bir turizm şehri olarak başarılı bir şekilde pazarlanması için Erzurumluların da görüş ve önerilerinin önemli olduğunu belirten Öğretim Üyesi Doçent Doktor Fatma Geçikli, halkı tatmin etmeyen turizm politikalarının başarısının mümkün olmadığını söyledi. Geçikli, Erzurum için etkin turizm planlaması yapılması için kent sakinlerinin talep ve ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti.

ANKET, İNTERNET ÜZERİNDEN YÜRÜTÜLÜYOR

Araştırma Görevlisi Büşra Sönmez ise çalışmada elde edilecek bulguların yerel ve ulusal turizm politikalarının belirleyicisi konumundaki kişi ve kurumların başarılı ve sürdürülebilir turizme yönelik doğru politikalar belirlemesine yardımcı olacağına dikkat çekti. Anketin internet üzerinden yürütüldüğünü vurgulayan Sönmez, ankete katılımın artmasıyla daha doğru veriler elde edileceğini belirterek tüm Erzurumluları çalışmaya dahil olmaya davet etti.

Anketi doldurmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

ANKETE KATILMAK için TIKLAYIN 

(Erzurum'lulardan haber altına yorum bekliyoruz..)

https://docs.google.com/forms/d/1uBpxkuseTG9CEC3_RPkb9m92Fbk4pr1xRVTsW3llDQk/viewform

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir