Erdoğan'ın ziyereti sonrası, hain Gülen'in okullarını kapattılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ziyaretleri sonrasında 3 ülke Gülen okullarını kapatırken 5 ülke ise işlemlere başladı.

erdogan mesaji verdi, 8 ulke harekete gecti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde mevkidaşlarına ülkelerinde faaliyette bulunan paralel yapı okullarına dikkat çekerek "Bizde darbe yapmak istediler. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak artık bunlara kefil değiliz. Eğitim maskesi altında, devleti yıkmaya çalışan bir terör örgütü oldukları ortaya çıktı" mesajı verdi.

Ziyaretler sonrasında, Azerbaycan, Gabon ve Senegal, Gülen okullarını hemen kapattı. Kosova, Kongo, Kazakistan, Somali, Japonya ise kapatma işlemlerini başlattı. Maarif Vakfı'nın resmen faaliyete geçmesiyle 100'den fazla ülkede okulların ya MEB'e ya da diğer sivil toplum örgütlerine devredilmesi bekleniyor.

'TÜRKİYE REFERANS OLMAYACAK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta paralel yapının Balkanlar'daki merkezi olarak adlandırılan Arnavutluk'a ziyareti sonrasında tekrar gündeme getirdiği yurtdışındaki paralel yapının okullarına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı. Erdoğan, yurtdışı ziyaretlerinde ve mevkidaşlarının kendisini ziyaretlerinde, bu okulların zamanında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve temsilcilerinin referanslarıyla açıldığını ancak bu yapının okul maskesi altında Türkiye'de siyasi iktidara karşı darbe yaptığını belirterek, bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin referans olmadığını ve olamayacağını iletti.

'BENZER RİSKLERİ TAŞIYABİLİRLER'

Erdoğan, bu yapının Türkiye'de devleti yıkmaya yönelik terör örgütü olarak devletin en üst makamları tarafından kabul edildiğini, bunlara karşı mücadele edildiğini, kendi ülkelerinde de benzeri risklerin ortaya çıkabileceği mesajını verdi.

ÜLKELERDEN, "SİZ DEVRALIN" MESAJI

Bunun üzerine birçok ülke bu okullara ilişkin çalışma başlattı. Ülkelerden Dışişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarına, "Biz bu okulları istemiyoruz. Ancak eğitim gören çocukların mağdur olmaması için ya siz devralın ya da referans olacağınız başka bir kuruma devrini sağlayın" talepleri geldi. Suudi Arabistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Kırgızistan'da Milli Eğitim'e bağlı okulların yönetimlerinin de değişeceği öğrenildi. Birçok ülke okulların devri için Türkiye'den referans kurum adı istedi.

MAARİF VAKFI TÜRK OKULLARINI TOPLAYACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yardımcıları, TBMM'nin açılışından sonra resmen faaliyete geçecek Maarif Vakfı'nın bu okulların çoğunu devralacağını söyledi. Doğrudan Büyükelçiliğe bağlı okulları ise MEB tarafından doğrudan devralarak yönetimini değiştirecek. Özel kuruluşlarda olan ve artık ilgili ülkenin izin vermediği okulları ise ya Maarif Vakfı ya da diğer özel Türk şirketlerinin devralması sağlanacak. MEB yetkilileri, ilgili okullara dair sürecin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurtdışı ziyaretlerinden sonra büyükelçiler tarafından hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir