Erdoğan tablet dağıtım töreninde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Projesi kapsamında tablet dağıtım töreninde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından önemli ayrıntılar;

Erdoğan tablet dağıtım töreninde konuştu

Bugün eğitim tarihimizde yeni bir milada hep birlikte şahit oluyor, bunun gururunu yaşıyoruz.Mart ayı sonuna kadar 675 bin adet tablet bilgisayarı, öğretmen ve öğrencilerimize dağıtmış olacağız.
MODERN BİR EĞİTİM SİSTEMİ İNŞA EDİYORUZ
Dünyada örneği olmayan son derece modern bir eğitim sistemini inşa ediyoruz. Kitabımı alabilmek için kırtasiye dükkanlarını nasıl dolaştığımı hatırlıyorum. Türkiye'nin çocukları her şeyin en iyisine layıktır. Onun için bütçemizde en büyük payı eğitime ayıracağız dedik ve yaptık. En fazla kadroyu eğitime tahsis ediyoruz. 79 yılda inşa edilen derslik sayısının yarısından fazlasını 11 yılda biz gerçekleştirdik. Bütün çocuklar eğitim alabilsin diye zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık.

MESLEK LİSELERİNİN ÖNÜNÜ AÇTIK

Kesintisiz eğitime son vererek meslek liselerinin önünü açtık.Yeni seçmeli dersler koyduk.

11 yılda 417 bin yeni öğretmenimizi göreve başlattık.

85 bin etkileşimli tahta okullarımıza yerleştirildi.

100 BİN ÖĞRETMEN GÖREV ALDI

100 bin öğretmenimiz Fatih Projesi kapsamında eğitim aldı. Sizlere daha güçlü bir Türkiye sunmak için en iyi eğitimi vermeye çalışıyoruz. Bizim 4 tane önemli başlığımız var. Bunlar üzerinde kimseye operasyon yaptırmayız.

DEVLET İÇİNDE DEVLET KABUL EDİLEMEZ

Tek millet bilinciyle yürümeliyiz, bu da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıdır.

Devlet içinde devleti kabul etmemiz mümkün değil.

Hiçbir millet hiçbir devlet hiçbir medeniyet karşısında boynunuzu eğmeyeceksiniz

Unutmayın çocuklar, sizler dünyaya yön vermiş bir ecdadın torunlarısınız. Sizler Kanuni'nin, Yavuz'un , Abdülhamid'in torunlarısınız. Sizler özgüvenli olacaksınız.

Birbirimizin hassasiyetlerine ve yaşan tarzlarına hoşgörüyle bakmamızı istiyorum.

Irkçılık bizim topraklarımızda kendisine asla yer bulamamıştır. Biz sizlere güveniyoruz, millet sizlere güveniyor. Bizleri hayal kırıklığına uğratmayacaksınız.

BİLGİSAYAR ESİRİ OLMAYIN

Sizlere burada tablet bilgisayar dağıtıyoruz ama bir uyarım var: Sizler bilgisayarın esiri olmayın bilgisayar sizin esiriniz olsun.

Oyun parklarını, sokakları bilgisayar yüzünden terk etmeyin.

Televizyonu da, bilgisayarı da ihtiyacınız olduğu kadar kullanınız.

Bu bilgisayarlar sizi kitap okumaktan kalemden ve silgiden uzak tutmasın.

İnternet çağımızın çok önemli imkanı olduğu kadar kötü niyetlilerin elinde çağımızın en büyük tehlikesi olarak kullanılıyor.

Teknolojinin kölesi olan değil, teknolojiye hükmeden nesile Türkiye'yi emanet edeceğiz.

HİÇ KİMSENİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SINIRLANDIRMIYORUZ

Bizler interneti ve teknolojiyi geliştirdiğimiz gibi bunun denetimini aynı büyük ülkelerdeki gibi yapıyoruz.

İnterneti, teknolojiyi bu kadar yaygınlaştırırken birtakım tedbirleri de alıyoruz. Hiç kimsenin özgürlüğünü sınırlandırmıyoruz

Biz göreve geldiğimizde internete abone sayısı 20 bin iken şuan 34 milyon.

Çocuklarımızı istismarcılardan korumaya çalışıyoruz.

TÜRKÇEMİZE EN UYGUN KLAVYE F KLAVYEDİR

Güzel Türkçemize en uygun klavye 'F' klavyedir. O yüzden sizlerden ve bilgisayar üreticilerden bu hassasiyeti gözardı etmemelerini istiyorum. Güzel Türkçemizin bozulmaması için bunu gerçekleştirelim.

Güzel Türkiye'mize en uygun klavye F klavyedir. Biz tabletlerimizi F klavye olarak düzenliyoruz.

Güçlü Türkçe'mizin ne kadar zengin olduğunu tüm dünyaya göstermeliyiz. Ayrıntılar az sonra... Fatih Projesi kapsamında tablet dağıtımına başlanıyor.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ilk adımı bugün atılacak projeyle toplam 675 bin tablet dağıtılacak. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, tabletlerin 575 bin tanesinin 9. sınıf öğrencilerine, 100 bin tanesinin de öğretmenlere dağıtılacağını söyledi. Ayrıca Yusuf Tekin, proje kapsamında 350 bin adet etkileşimli tahtanın Nisan ayında kurulacağını da belirteren “Fatih Projesi tüm hızıyla devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir