Eğitim neferleri Başkentte ağırlanacak

Milli Eğitim Bakanlığının, 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Ankara'da ağırlayacağı 204 eğitim neferi arasında birçok fekadar öğretmen yer alıyor.

Eğitim neferleri Başkentte ağırlanacak

Milli  Eğitim Bakanlığının (MEB),  24 KasımÖğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Ankara'da ağırlayacağı 204 eğitim neferi arasında, engelli öğrencisine evinde gönüllü ders anlatandan kahvehaneye kitaplık yapana, down sendromlu öğrencisine konuşmayı öğretenden, kendi olanaklarıyla okulunun badana boyasını yaptırana kadar, birçok fedakar öğretmen yer alıyor.

Bakanlık, her yıl Ankara'da düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Başkentte ağırladığı öğretmen sayısını bu yıl 81'den 204'e çıkardı.

Öğretmenler Günü dolayısıyla, 81 ilden 204 öğretmen 4 gün boyunca Ankara'da ağırlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk resepsiyonu, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde öğretmenler onuruna verecek.

Her yıl olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce oluşturulan ve aralarında akademisyenlerin de bulunduğu komisyon, bu yıl da  Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında 800 bin öğretmen arasından 81 ilin millieğitim müdürlüklerince seçilen proje ve başarı hikayelerini inceledi.

Değerlendirme sonucu öğretmen arasından öğrencilerinin hayatını değiştiren, eğitimde üstün başarı göstermiş, projeler gerçekleştirmiş, yetenekli öğrencileri topluma kazandırmış, fedakarlıkları ve diğer nitelikleriyle farklılıklar ortaya koymuş öğretmenler belirlendi. Bu kapsamda 204 öğretmen ''mesleğinde fark oluşturan'' kişi olarak seçildi.

Öğrencisine önce ellerini kullanmayı sonra yazmayı öğretti

Ankara'da 4 gün boyunca ağırlanan ve yılın "çalıkuşları" seçilen öğretmenlerden bazılarının hikayesi şöyle:

Adıyaman Özel İdare İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Mehmet Uğur Ayhan, doğuştan bedensel engelli ve boyundan aşağı bedeninin hiçbir uzvunu hareket ettiremeyen Filiz Arık'a, evinde okuma-yazma öğretmek amacıyla görevlendirilmesine rağmen ders sırasında yaptırdığı egzersizlerle minik kızın hayata tutunmasını sağladı.

Tahta ve bezden yaptığı aletlerle eğitim verdiği kız öğrencisine egzersizler yaptıran fedakar öğretmen, öğrencisinin önce ellerini kullanarak yazı yazmasına sonra da tek başına oturup yürümeye başlamasına katkı sağlayarak mesleğinde örnek oldu.

Ağrı Merkez Cumhuriyet İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan Ferzande Tanışır ise mesleğine duyduğu aşkla okul öncesi ve ilköğretimle ilgili 105 kitabı eğitim alanına kazandırdı.

Eğitim neferi bir başpehlivan

Türkiye'nin başpehlivan olarak tanıdığı Mehmet Yeşil ise Isparta Büyük Kabaca Ortaokulunda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapıyor. 2006'da Gençler Serbest Dalda Avrupa Şampiyonu, 2006'da Gençler Dünya Serbest Stil Şampiyonası'nda dünya üçüncüsü, 2009'da ve 2010'da Kırkpınar Türkiye Başpehlivanı olan Yeşil, kendisi gibi yeni güreşçiler yetiştirmek için hayatını mesleğine adadı.

Şehit çocuğu öğretmen, kız çocuklarının okullaşması için çalıştı

Şehit çocuğu ve terör mağduru Bahattin Körpe de Siirt Merkez Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesinde rehber öğretmen olarak görev yapıyor. Kutsal görevinin bilinciyle kız çocukların okullaştırılması için aktif görev yapan Körpe, aynı zamanda öğrencilere madde bağımlılığı konusunda bilinçlendirmek için çalışarak mesleğinde fark oluşturdu.

Erzurum Palandöken Recep Birsin Özen Özel Eğitim Uygulama Merkezi I. Kademe rehberlik öğretmeni olarak görev yapan Uğur Elmas, çalıştığı okulunun fiziki şartları ile eğitim-öğretim ortamının iyileştirilmesi çalışmalarında üstün gayret gösterdi.

Şırnak Orgeneral Edip Başer İlkokulunda özel eğitim zihinsel engelliler öğretmeni olarak görev yapan Hülya Sarı, down sendromlu öğrencisiyle ilgilenerek konuşmayı, kendisini ifade etmeyi, arkadaşlarıyla teneffüste oynamayı, hayata güzel bakmayı ve sorumluluk sahibi olmayı öğretti.

Kahvehaneye kitaplık yaptırdı

Muğla Çamlıbel Çatak İlkokulu sınıf öğretmeni olarak görev yapan İbrahim Özkul ise hem öğrencileri hem de velilerin katılımı için çeşitli yarışmalar düzenleyerek halkın da eğitim faaliyetleri içerisinde yer almasını sağladı.

Öğretmenliğin sadece öğrenciler için değil toplum için önemli olduğunun bilinciyle hareket eden Özkul, okul yakınındaki kahvehanede halkın kullanacağı kitaplık oluşturdu ve kahvehanede oturan kişilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya gayret gösterdi. Mahalli imkanlarla kalorifer, anasınıfına tuvalet ve lavabo, depolar, çiçeklikler ve oturma alanları, kamelya, hayvanat bahçesi, boyama çalışmaları, teknolojik donanım yapılmasında görev alan Özkul öğretmen, oluşturduğu sera ve bahçeyle, çiçek yetiştirerek öğrencilerine üretme ve paylaşma zevkini tattırdı.

Kız öğrencilerini futbolla tanıştırdı

Karabük Çamkent Ortaokulu sosyal bilgiler öğretmeni Gökhan Berat ise öğrencileriyle birlikte ağız ve diş sağlığı ile çevre bilincinin kazdırılması çalışmaları yaptı. Cumayanı köyünün günlük yaşantısını,örf ve adetlerini, ekonomik şartlarını ve sportif faaliyetlerini Karabük halkına tanıtmak amacıyla sergi açan Berat, "Güller Yeşil Sahada Açıyor" projesi kapsamında aldığı hibeyle kız öğrencilerini futbol oynamaya yönlendirdi ve başka illerdeki müsabakalara götürerek yeni dünyalarla tanıştırdı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek

Etkinlikler kapsamında, bugün Ankara'ya gelecek öğretmenler, 22 ve 23 Kasım'da, Başkent'in tarihi, turistik mekanlarından Ulucanlar Cezaevi Müzesi, İlk Meclis Müzesi, Hacı Bayram Veli Camisi, Ankara Kalesi ve Estergon Kalesini gezecek.

24 Kasım Pazartesi günü ise Anıtkabir ziyaret edilecek. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın, öğretmenlerle bir araya geleceği törenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Meclis Başkanı Cemil Çiçek de öğretmenleri kabul edecek.

Bu yıl öğretmenler günü kutlamalarına Cumhurbaşkanlığı Sarayı ev sahipliği yapacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ilk resepsiyonu, 24 Kasım Öğretmenler Gününde öğretmenler onuruna verecek. Erdoğan'ın, 81 ilden gelen 204 öğretmen için vereceği resepsiyonda, Mardin Diller ve Dinler Korosu üyesi ve tamamı öğretmenlerden kurulu koro tarafından halk türküleri, şarkılar ve ilahilerden oluşan konser verilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *