E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile devamsızlık takibi

Öğrenci velileri, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ekranında çocuklarının okul durumunu kolayca izlieyebiliyor. Devamsızlık limiti, öğrenciler için öneme sahip.

ekoul-devamsizlik

Milli Eğitim Bakanlığı'nın uzunca süre önce kurup sürekli geliştirdiği öğrenci ve öğretmen sistemi olan e-Okul pek çok hizmeti velilerin ayağına getirmeye devam ediyor. Sistem sayesinde veliler çocuklarının okuldaki durumunda kopuk olmuyor ve başarı durumunu sık sık kontol edebiliyor. Veliler için önem arz eden bir başka konu ise öğrencilerin devamsızlık bilgilsi oluyor. Belirli bir sınırı olan devamsızlık, aşılması halinde öğrencilerin 1 senelik çalışmalarını boşa çıkartabiliyor.

e-Okul sistemi bilindiği gibi 3 aşamalı bir sistem olarak karşımıza çıkıyor. 1.Aşamada Öğretmenler kendilerinin ve okulun yapacağı sınavları, sınav sonuçlarını, dersine girdiği öğrencinin durumunu, ekip çalışmalarını sisteme kaydedebiliyor. Bu sistem sayesinde öğretmenler online olarak sistem üzerinde kolaylıkla not girişi yapabiliyor ve bu notları velilerin bilgilerine sunuyor. Ayrıca performansı düşük veya sorunu olan öğrencilerin durumunu sisteme girebiliyor. Bu sayede öğretmenler ve veliler arasında online bir köprü oluşuyor.

2. Aşamada öğrenciler sınav tarihlerini, sınav sonuçlarını, devamsızlık bilgilerini, başarı durumlarını görebiliyorlar. Ayrıca pek çok 8. Sınıf öğrencisi TEOG sınav tarihlerini ve başvurularını görebiliyor. TEOG Bilgi sistemi sayesinde çalışmalarını yönlendirebiliyor ve buna yönelik hareket edebiliyor. Velilerinin de önem vermesi ile bu sistem sayesinde öğrenci başarısı gözle görülür oranda yükselebiliyor.

3. ve belki de e-Okul'un amacına en uygun aşaması ise Veli Bilgilendirme Sistemi. Bu Sistem sayesinde veliler çocuklarının okul durumunu görüp anında müdahale edebiliyor. Çocuklarının okul durumları dışında devamsızlık durumunu da görmeleri bu sistemin önem arz eden özelliklerinden biri. Öğrenci velisinden habersiz bir devamsızlık gerçekleştirmiş ise ebeveyn buna anında müdahale edebiliyor. Devamsızlık dışında öğrencinin not durumu, ekip çalışması durumu, sınav tarihleri ve okul performansı da veliler için bir başka kolaylaştırıcı fırsat olarak görülüyor.

Öğrencinin Devamsızlık bilgisini öğrenmek için e-Okul Sistemine https://e-okul.meb.gov.tr/ adresinden girmeniz ve öğrenci t.c. kimlik numarası ile öğrencinin okul numarasını girip sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme girdikten sonra karşınıza çıkan platformda devamsızlık bilgisi bölümünü seçmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *