2013 DGS sınavı sonuçları açıklandı, Puanları düşer mi?

DGS 2013 sonuçları açıklandı. Peki DGS tercihleri ne zaman yapılacak?

ÖSYM DGS sonuçlarını 12:30'da açıklayacağını Twitter hesabından duyurdu.

DGS sonuçları açıklandı / 2013 DGS sınavı sonuçları (DGS Puanları düşer mi)

ÖSYM, 2013 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçlarını açıklayacak. ÖSYM'nin twitter hesabından konuyla ilgili atılan twit "ÖSYM ?@OSYMbaskanligi 2013 DGS sonuçları saat 12:30'da İnternet sitemizde açıklanacaktır." Sınav sonuçlarına ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecek.

Adaylar sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek diye açıklama yaptı. 21 Temmuz 2013 tarihinde yapılan 2013 Dikey Geçiş Sınavının (2013-DGS)  değerlendirme işlemleri tamamlandı. Sınav sonuçları bugün ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekler. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?
Dikey Geçiş Sınavı kısa adıyla DGS tüm meslek yüksekokullarını tamamlayan yada tamamlamak üzere olan öğrencilerin başvurduğu bir sınav. DGS dikey geçiş sınavı 2 yıllık üniversite bitirmiş olan öğrencilerin dört yıllık lisans eğitimini tamamlayıp çalıştığı işyerinde daha fazla ücret ve kariyer amaçlı girdiği bir sınavdır. DGS sınavı sayısal ve sözel bölümden 80′er soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmakta ve sınav süresi 180 dakika olarak belirlenmektedir.

DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?
DGS puanı adayın yaptığı net ile katsayı çarpılarak, önlisans başarı puanıda 0,6 ile katlanıp eklenerek bulunur.

ÖBP (Önlisans başarı puanı) Nasıl Bulunur?
Meslek Yüksek Okulu (MYO) diplomasının 100′lik dilimde karşılığı (4′lük dilimden hesaplandı ise 25 ile çarpılır) ile 0,8 in çarpımı ile bulunur.

Örnek: 80 diploma notu olan bir adayın öbp puanı 80×0,8 =64′tür.Bu sene puanların düşmesiyle birlikte sınava giren adayların puanları otamatik yükseldi. DGS tercih dönemi bayramdan sonra başlar diye tahmin ediyoruz.

Sonuçlar tüm adaylar için hayırlı olsun dileğiyle.

2013 DGS soru ve cevapları burada
KPSS sonuçlarını açıklaması beklenen ÖSYM, yeni bir duyuru daha yayınladı. KPSS sonuçlarını bekleyen adayları heyecanlandıran duyuru 2013 Dikey Geçiş Sınavı (2013 DGS) soru ve cevaplarıyla ilgili.
ÖSYM 2013 Dikey Geçiş Sınavı sorularını ve cevaplarını resmi sitesinden duyurdu. 2013 DGS soru ve cevaplarının bağlantısı http://www.osym.gov.tr/belge/1-19249/2013-dikey-gecis-sinavi-2013-dgssoru-kitapcigi-ile-ceva-.html adresinden açıklandı. ÖSYM 2013 DGS soruları ve cevaolarının çoğaltılması ve yayınlanmasıyla ilgili uyarıda bulundu.

DGS PUANLARI DÜŞER Mİ?

DGS uzmanı Caner Bahçeci'nin sınav sonrası değerlendirmesi aşağıdaki gibi oldu: Bir adayın DGS puanı hesaplanırken hangi işlemler yapılır. Bunu birçoğunuz maalesef bilmiyorsunuz. DGS sınavında nasıl bir puan alacağınızın tek belirleyicisi netleriniz ve ÖBP niz değildir. Netleriniz Testlerin Türkiye ortalaması ve standart sapmalarıyla beraber değerlendirilerek standart puanlara dönüştürülür ve sonuçta sizin DGS yerleştirme puanlarınız: Sayısalcı için : Adayın DGS say standartpuanı*3 + Adayın DGS söz standart puanı*0,6 + Adayın ÖBPsi*0,6 EA cı için : Adayın DGS say standartpuanı*1,8 + Adayın DGS söz standart puanı*1,8 + Adayın ÖBPsi*0,6 Sözelci için : Adayın DGS say standartpuanı*0,6 + Adayın DGS söz standart puanı*3 + Adayın ÖBPsi*0,6 şeklinde belirlenir.

Adayın netlerinin standart puana dönüştürülme işleminde Türkiye ortalaması ve testin standart sapması ne kadar küçükse adayın elde edebileceği standart puan o kadar büyük olur.Standart sapma sınavın zorluğundan bağımsız bir veridir. Standart sapmanın küçülmesi sınava giren adayların homojenliğiyle mümkündür. Sınava giren 150 binin üzerindeki adayın homojenitesinin 2012 ile karşılaştırmasını yapacak veri elimizde bulunmadığı için bizim şu an bu sınavla geçen yılla karşılaştırdığımızda ne gibi durumlar ortaya çıkabilirir sadece sınavın zorluğu ve bunun Türkiye ortalamasına etkileri üzerinden yapacağım. 1- matematik testinde 2010 dan beri düşen Türkiye net ortalaması tarihin en düşük seviyesinde gerçekleşecek gibi gözükmekte. 2010 da 29,5… 2011'de 25… 2012'de 19,5 olan matematik test ortalaması 2013 DGS sonucunda 15 i görürse şaşırmayacağım Türkiye ortalaması düşecek ve matematik testinin standart puanı. yükselecektir (yani aynı sayıdaki matematik neti 2012 ye göre daha büyük puan getirecek) 2- Türkçe testinin Türkiye ortalaması geçen yıl 40 idi( ancak bunda testteki 4 sorunun iptal edilerek her adaya doğru hanesine yazılmış olmasının etkisi de vardı).. bu sene matematiğin bunca zor algılanması bir çok adayın Türkçe testine bakma şansını azalttığı için geçen seneye göre zor algılanmazsa bile Türkçe test ortalamasının 2013 DGS de 33-35 aralığında olacağını tahmin ediyorum. 3- Buradan yapacağım değerlendirme gerekçeleriyle. şöyle olacaktır(ortalamalar dediğim aralıklarda gerçekleşirse) a. Sayısal puan türünde geçen sene bir aday ful say ful sözel ve 80 öbp ye sahipken alabileceği maksimum puan 328,5 iken bu sene bu şekildeki bir adayın alacağı puan 335 lerin üzerine çıkacaktır. Dolayısıyla geçen yıl alınan en yüksek puan 323 iken(bu adayın ya öbp de eksiği vardı yada testlerden ful yapamamıştı) ve bunu alan say Türkiye birincisiyken bu sene 323 ü almış aday belki 20. belki 50. olabilecek.


2013 DGS sınavı sonuçları açıklandı, Puanları düşer mi?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir