Devlet okulundan SBS birinciliğine

Söke Vakıfbank İlkokulu öğrencisi Lara Özden, Seviye Belirleme Sınavı'nda(SBS) 100 sorunun tamamını doğru yanıtlayarak 16 Türkiye birincisinden birisi olmayı başardı.

Devlet okulundan SBS birinciliğine

SBS'de 700 tam puan alarak Türkiye'de birinci olan Lara Özden, bu birinciler arasında devlet okulunda okuyarak birincilik elde eden tek öğrenci olmasıyla da dikkat çekti. Lara Özden ve ailesi, bugün evlerinde, İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Varol ve Vakıfbank İlköğretim Okulu Müdürü Abdullah Divarcı'yı ağırladı. Söke'de Atatürk Mahallesi Gürgen Sokak Ekin Apartmanında bulunan evine yaptığı ziyarette konuşan İlçe Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Varol, "Başarılar tesadüf değildir. Bir ekip işidir. Emeklerimizin boşa gitmediğini görmek bizi mutlu ediyor. İlçemizdeki okullarda eğitim koçluğu adında bir sistem oluşturduk. Öğrencileri onar kişilik gruplara ayırarak bir öğretmene zimmetledik. Bu öğrenciler mesai dışı ve tatiller de dahil öğretmenlerine diledikleri zaman ulaşıp soru sorabiliyorlar. Bu sistem bize bir çok başarı kazandırdı." dedi.

MAHENDİS OLMAK İSTİYOR

Lara Özden ise başarısını çok çalışmaya bağladı. "Ben çalışmayı çok seven birisiyim. Bu sınav için de çok çalıştım. Çalışırken dikkat edilmesi gereken, bir konu eksiğinizi bulup onun üzerine daha çok çalışmak olmalı. Ben böyle yaptım. Ayrıca kitap okumayı çok seviyorum. Kitap okumak bende olaylara daha farklı bakmayı öğretti. Ders dışında keman çalarak kendimi rahatlatıyordum" dedi. Lara Özden başarısında en çok kendi çalışmasının payının olduğunu belirterek bunun dışında okul öğretmenlerinin eksiklerini gidermesinde büyük payı olduğu söyledi. Özden gelecekle ilgili planlarını anlatırken, "Anne ve babam avukatlık yapıyor. Ben ise onların mesleğini düşünmüyorum. Ben daha çok sayısal alanda eğitim veren bir okulda okuyarak mühendislik fakültelerinin birinde okumak istiyorum" diye konuştu.

AKSARAY ŞAMPİYONLARI SABAH'TAN

Aksaray'da Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) Özel Sabah Dershanesi'nin 3 öğrencisi ilk üçü paylaştı. Sabah Dershanesi öğrencilerinden Oğuzhan Yücel, Aksaray birincisi, İpek Durgun ikinci, Sezai Furkan Tay ise üçüncü oldu.

Aksaray Sabah Dershanesi Müdürü Musa Esener, Aksaray'da nice başarılara imza atan dershanelerinin 22'inci yılında Aksaray'da en önde olmanın haklı gururunu yaşadığını belirterek, "Bu başarı dershanemiz için sürpriz olmamıştır. Çünkü yıl içerisinde yapılan eğitim öğretim faaliyetleri ve tecrübeli öğretmenlerimizin özverili çalışmaları sonucunda bu başarı elde edilmiştir. Dershanemiz bireysel başarıda olduğu gibi kitlesel başarıda da en öndedir. Bu başarıda emeği geçen öğrencilerimizi, velilerimizi, okul ve dershane öğretmenlerimizi tebrik ederiz. Ayrıca ilk üçe giren bu öğrencilerimizi Dershanemiz tablet bilgisayar ile ödüllendirecektir. Yapılacak olan tercihlerde dershanemiz Aksarayımızın tüm öğrencilerine yardımcı olacaktır. Öğrencilerimizi dershanemize bekliyoruz. Bütün Öğrencilerimize bundan sonraki hayatında başarılar dileriz." dedi.

KONYA BİRİNCİLERİ SABAH'TAN

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 500'er tam puan alarak birinciliği paylaşan 16 öğrenciden biri, 700 tam puan alarak birinciliği paylaşan 110 öğrenciden 4'ü Konya'dan çıktı. 700 tam puan alarak Türkiye birincisi olan 4 öğrenci Sabah Dersanesi'nin yetiştirdiği öğrenciler.

Sabah Derhaneleri Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla Türkiye birincilerini kamuoyuna duyuran dershane yönetimi, bu sene son kez yapılan SBS'ye Sabah Dershaneleri'nde hazırlanan 2'si özel 2'si devlet, orta okulunda okuyan 4 öğrencinin, sınavda sorulan 100 sorunun tamamını doğru cevaplayarak 700 tam puan aldığını açıkladı. 2013 yılı SBS'na Sabah Dershaneleri'nde hazırlanan Özel Merve Eğitim Kurumları Meram Abdullah Aymaz Ortaokulu öğrencisi Süleyman Turancan Burucu, Özel Diltaş Ortaokulu öğrencisi Ege Arda Akçay ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Vali Necati Çetinkaya Orta Okulu öğrencisi Sabriye Neslihan Özkan ve İhsan Özkaşıkçı İlkokulu öğrencisi Simay Kamburgil Türkiye birincisi oldu. Basın toplantısına aileleriyle birlikte katılan şampiyon öğrenciler, birincilik sevinicini dershane öğretmenleri ve aileleriyle paylaştı. SBS şampiyonu öğrenciler, okul-dershane-aile işbirliği ile düzenli çalışmanın başarıyı getirdiğini söyledi. Sabah Dershaneleri Şube Müdürü Enes Rehber, Türkiye derecelerinin nasıl kazanıldığı sorusunu, "Eğitim düzeyi ne olursa olsun bütün öğrencilerimize birebir rehberlik hizmeti veriyoruz. Uzman öğretmen ve idareci kadromuz ve zengin dökümanlarla öğrencilerimizi sınavlara hazırlıyoruz." sözleriyle açıkladı.

Konya Tudem Dershanesi öğrencisi Emir Hıfzı Öztoprak ise 2013 SBS'de 500 tam puan alan 16 öğrenci arasına girmeyi başardı. Tudem Dershanesi'nden yapılan açıklamaya göre, 4. sınıftan itibaren Tudem dershanesine devam eden Özel Diltaş Ortaokulu öğrencisi Emir Hıfsı Öztoprak, 6,7, ve 8. sınıf notlarının katılarak oluşturulan Ortaöğretim Yerleştirme Puan dalında 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı bu sene son kez yapılan SBS'yi 700 puan üzerinden değerlendirdi. Ancak okul birincilerinin puanlarını da SBS hesaplamasına dahil eden bakanlık, öğrencilerin 6-7-8.sınıf yıl sonu notlarını 100 tam puan olarak değerlendirip bu puanları SBS'de alınan 700 puanla topladı. Çıkan toplamı ikiye bölerek öğrencilerin OYP puanlarını hesaplayan bakanlığın yaptığı bu hesaplamaya göre Türkiye genelinde sadece 16 öğrenci 500 tam puan alma başarısı gösterdi. Tercihler 15-21 Temmuz tarihleri arasında alınacak. Adayların tercihlerini yaparkan Bakanlığın internet sitesinde yayımlanacak kılavuza göre tercihlerini dikkatli yapmaları gerekiyor. SBS'ye 1 milyon 112 bin 604 öğrenci girerken, 1 milyon 49 bin 293 öğrenci 201 ve üzeri puan alarak tercih yapma hakkı elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.